Uusi moottoripyöräliike SPEEDHAUS on avattu

Teksti
Uusi moottoripyöräliike SPEEDHAUS aloittanut toimintansa Espoon Juvanmalmissa.

Espoon Juvanmalmiin on avattu uusi käytettyjen moottoripyörien liike SPEEDHAUS, joka on käynnistänyt toimintansa marraskuun lopussa. Virallinen avauspäivä on 10.12.2025. Liike sijaitsee osoitteessa Rajamaankaari 24, 02970 Espoo. 

SPEEDHAUS keskittyy street- ja offroad-moottoripyörien sekä muiden vapaa-ajan ajoneuvojen ostoon, myyntiin ja myyntitilipalveluun.  Yritys ei tarjoa huolto- tai varaosapalveluita, vaan on halunnut profiloitua selkeästi laadukkaiden käytettyjen ajoneuvojen kauppaan. 

Joustavat näytöt ja koeajot harrastajien aikataulujen mukaan 

SPEEDHAUS ei noudata perinteisiä liikeaikoja. Sen sijaan näytöt ja koeajot sovitaan asiakkaalle sopivaan aikaan – myös iltaisin ja viikonloppuisin. Tavoitteena on palvella harrastajia heidän omien aikataulujensa puitteissa, mahdollisimman joustavasti ja nopeasti. 

Myyntitili selkeyttää käytetyn pyörän myyntiä 

SPEEDHAUS tarjoaa myös aktiivisesti offroad-pyörien myyntitilipalvelua, joka ei ole aiemmin ollut laajasti saatavilla Suomessa.  Myyntitili on helppo ja nopea tapa myydä oma pyörä: harrastaja tuo ajoneuvon SPEEDHAUSille, ja liike hoitaa esittelyt, markkinoinnin, neuvottelut, rahoitukset ja koko kaupan alusta loppuun. 

Taustalla vuosikymmenten kokemus konekaupasta 

Yrityksen perustaja Leevi Takatalo on entinen SM-tason motocrosskuljettaja ja toisen polven konekauppias. Hänen isänsä, Jaakko Takatalo ja setänsä Timo Takatalo, perustivat koneliike Takatalo Oy:n 44 vuotta sitten, ja SPEEDHAUS jatkaa perheen konekaupan perinnettä modernilla otteella. 

– Halusin rakentaa liikkeen, jossa asiointi on mahdollisimman selkeää ja joustavaa. Harrastajille ei ole aiemmin ollut tarjolla näin suoraviivaista ja selkeää myyntitilipalvelua, erityisesti offroad-puolella. On ollut tosi kiva nähdä, miten nopeasti palvelu on lähtenyt liikkeelle, Takatalo kertoo. 

Lisätiedot ja yhteydenotot