Tiukka suomalaiskattaus Saksassa

Kuva
ADAC
Saksan ADAC-sarja jatkuu viikonloppuna, ja mukana on jälleen kova suomalaiskattaus.

ADAC-sarjan kauden viides osakilpailu kaasutellaan viikonloppuna Gaildorfin radalla. Baden-Württembergissä sijaitseva kovapintainen rata on yksi Saksan tunnetuimmista motocrossradoista, ja luvassa onkin jälleen varsin kovatasoinen kilpailu.

MX Masters -luokassa sarjan kärkipaikkaa pitää Roan van de Moosdijk, Max Naglin ollessa toisena. Nagl on kuitenkin loukkaantuneena ja tulee näin ollen menettämään asemiaan sarjassa. Maximilian Spies on sarjassa kolmantena, yhdeksän pistettä Naglin takana. Spies on kuitenkin jo 58 pistettä sarjakärjestä. Tom Koch on sarjassa neljäntenä, vain pisteen Spiesin perässä.

Tuore EMX Open -luokan Euroopan mestari Jere Haavisto on sarjassa viidentenä, kuusi pistettä Kochin takana. Sarjan toinen suomalainen, Emil Weckman, on puolestaan sijalla 15.

Youngster Cupissa sarjan kärjessä on Nicolai Skovbjerg. Saku Mansikkamäki on sarjassa yhdeksäntenä ja Nico Stenberg kymmenentenä. Molemmat ovat mukana myös viikonloppuna, ja odotukset kohdistuvat etenkin Mansikkamäkeen, joka ajoi todella onnistuneen kilpailun kauden edellisessä osakilpailussa. Stenberg puolestaan tekee paluun radoille loukkaantumisen jälkeen.

Molempien luokkien ensimmäiset kisaerät ajetaan lauantaina ja kaksi muuta erää sunnuntaina.