Tärkeää luokkatietoa nuorille kuljettajille MM-Päitsillä
Viime viikolla vahvistettiin, että EnduroJ-luokka ei aja Päitsillä MM-pisteistä. Nuorten luokan MM-sarjoihin tänä vuonna osallistuvien kuljettajien on tärkeää tietää, mihin luokkaan heidän kannattaa Päitsillä osallistua.
FIM:n vuoden 2017 säännöt sanovat, että kuljettaja voi vaihtaa kesken MM-kauden luokkaa, mutta pisteitä voi saada vain yhdestä luokasta. Näin ollen mikäli EnduroJ- tai EnduroY-luokkaan mielivä kuljettaja päättää ajaa Päitsin E1-luokassa ja saa kilpailusta MM-pisteitä, ei hän voi saada enää saman kauden aikana juniorluokista MM-pisteitä. Tämän tiedon pohjalta MM-sarjan nuorten luokkien kuljettajien kannattaa ilmoittautua Päitsillä SM-luokkiin.
FIM:n säännöt vuodelle 2018 vahvistetaan 9. helmikuuta olevan kokouksen jälkeen. Mutta tällä hetkellä ei ole mitään merkkejä siitä, että kyseistä sääntöä muutettaisiin tälle vuodelle.
Xracing