Suomeen jokaisen MM-luokan voitto
Päijänteen ympäriajon yleiskilpailun lisäksi tänään kilpailussa jaettiin myös kauden ensimmäiset MM-pisteet. Päivä olikin suomalaisille täysosuma, sillä Suomeen kirjattiin jokaisen MM-luokan voitto.
EnduroGP-luokan päivän voittajaksi kruunattiin Antti Hellsten, joka siirtyi luonnollisesti samalla myös MM-sarjan kärkeen. Luokan toiseksi ajoi Marko Tarkkala, joka jäi Hellstenille 1:23. Kolmas luokassa oli Aleksi Jukola, ennen Matthew Phillipsiä. Viime vuoden luokan mestarin jälkeen viidenneksi kaasutteli Steve Holcombe.
Enduro2-luokan, ja samalla koko päivän ylivoimainen ykkönen oli Eero Remes. Henric Stigell otti hienosti kakkossijan luokassa, joka on MM-sarjan kokonaisuuden kannalta erittäin tärkeä. Kolmanneksi luokassa ajoi Pascal Rauchenecker, ennen Roni Nikanderia ja Josep Garciaa.
EnduroJ-luokassa päivän suomalaisnimi oli Eemil Pohjola. Pohjola otti luokkavoiton lähes kahdeksan minuutin erolla ennen Davide Sorecaa ja Mikael Perssonia. Kirian Mirabet oli neljäs ja Antti Hänninen viides.
EnduroY-luokassa maaliin pääsi kolmesta ulkomaalaisesta kuljettajasta vain yksi, joten luokka oli kokonaan suomalaisten juhlaa. Voittoon ajoi Hugo Svärd, ennen Jämsän kaksikkoa Hermanni Haljala ja Roni Kytönen. Toni Toukola oli neljäs ja Antti Ahtila viides.
Luokkakohtaiset tulokset TOP 5
EGP:
1. Antti Hellsten
2. Marko Tarkkala +01:23
3. Aleksi Jukola +01:56
4. Matthew Phillips 2:07
5. Steve Holcombe +03:25
E2:
1. Eero Remes
2. Henric Stigell +02:50
3. Pascal Rauchenecker +04:59
4. Roni Nikander +05:49
5. Josep Garcia +05:58
EJ:
1. Eemil Pohjola
2. Davide Soreca +07:53
3. Mikael Persson +08:07
4. Kirian Mirabet +10:00
5. Antti Hänninen +10:06
EYJ:
1. Hugo Svärd
2. Hermanni Haljala +01:11
3. Roni Kytönen +01:28
4. Toni Toukola +06:51
5. Antti Ahtila +07:18