Söderberg seinään ja kymmenenneksi

Ludde Söderberg Ludde Söderberg

Motocrossin EM-sarja jatkui Tsekeissä. Kilpailu ajettiin erittäin vauhdikkaalla nurmiradalla. - Rata oli hieman erikoinen. Todella nopea nurtsirata, jossa oli mieletön pito. Ei ehkä ihan sopinut mie, mutta täytyy harjoitella vastaavanlaisia ratoja, niin jatkossa on helpompaa, kertoi Suomen värejä Tsekeissä edustanut Ludde Söderberg.

Lauantaina karsinta erässä sijalle 10 ajanut Söderberg onnistui loistavasti päivän ensimmäisessä startissa. - Koko viikonlopun otin hyviä startteja ja niin nytkin. Olin toiselle kierrokselle lähdettäessä toisena. Sitten yhdessä alamäki stopparissa en päässyt kunnolla jarrulle ja ajoin radalta ulos. Siellä oli joku seinä vastassa ja rysäytin siihen. Itseäni ei onneksi sattunut, mutta etujarru meni rikki ja oli pakko tulla radalta pois, kertasi Söderberg.

Toinen startti onnistui myös hyvin. - Olin toisen erän startin jälkeen toisena ja ajoin neljäntenä koko alkuerän. Sitten kaaduin yhdessä pienessä spoorissa ja putosin sijalle 15. Sieltä alkoi nousu ja maalissa olin sijalla 10. Kokonaisuudessaan ajo oli hyvää koko viikonlopun, mutta kaatumiset täytyy saada pois. Toisessa erässä varmistelin hieman lopussa, että saisin tuloksen täältä. EM-sarjassa on tullut ihan liikaa keskeytyksiä.

EM-sarja jatkuu ensi viikonloppuna Slovakiassa. - Radasta ei ole vielä tarkempaa tietoa, mutta edessä on todennäköisesti kovapintainen rata. Slovakiasta lähdetään hakemaan ehjää ajoa ja kun kaikki menee kohdalleen, pitäisi sijoituksen olla viiden parhaan joukossa, päätti Söderberg.

Xracing