Suomessa ei MM-motocrossia tänä vuonna

Suomen Moottoriliiton toimitusjohtaja Kurt Ljunqvist vahvisti Xracingille peruuntumisen. - Olemme lähettäneet ilmoituksen kilpailun peruuntumisesta Youthstreamille ja FIMille. Tämä on erittäin valitettava asia, mutta emme löytäneet kilpailulle järjestäjää,Ljunqvist kertoi.

Kolmena viimeisenä vuonna kilpailun järjestänyt VMK ilmoitti jo aiemmin, ettei taloudellisista syistä tänä vuonna kilpailua järjestä. - VMK:n ilmoituksen jälkeen kävimme keskusteluita HMK:n kanssa kilpailun järjestämisestä. HMK:lla oli ajatuksena järjestää kilpailu Hyvinkään radalla, mutta tuo ajatus kaatui FIMin vaatimuksiin rata-alueen ja ennen kaikkea varikkoalueen suhteen.

Myös 85-kuutioisten EM peruuntui

Samaan aikaan MX3-luokan MM-osakilpailun kanssa oli tarkoitus järjestää 85-kuutioisten EM-kilpailu. Koska MM-osakilpailu peruuntui, niin samalla peruuntui myös 85-kuutioisten kilpailu.

Tulevaisuuden suhteen Ljunqvist oli optimistinen. - Youthstreamilta tuli viesti, jossa pyydettiin minua huolehtimaan, että vuonna 2013 Suomessa pystytään järjestämään osakilpailu. Se on tavoitteemme ja pyrimme löytämään kilpailulle järjestäjän, Ljunqvist päätti.

Jani Hovi / Xracing