Tietoa Kärme Kustaan reitistä

Viikon kuluttua maanantaina ajettavan Kärme Kustaan kiemuroiden reitti on tänä vuonna n. 20 kilometriä pitkä ja tänään kierretyllä kierroksella aikaa meni hivenen reilut tunti, harrastelija vauhtia ajettaessa. Nopeimmat partiot tulevat kiertämään reitin varmasti noin 40 minuuttiin.

Kovat pakkaset kovat tehneet myös Hämeenlinnassa tehtävänsä ja reitti rupeaa olemaan melkoisen kuiva ja kova. Vielä tänään reitiltä löytyi pari paikkaa, jotka hivenen upottivat, mutta ensi viikoksi luvatut kovat pakkaset kovettavat varmastikin myös nuo paikat.

Aiempien vuosien mukaan reitillä on tälläkin kertaa haastavampi ylämäki. Mäki on tänä vuonna sama kuin viime vuonna, mutta lähestymistä mäkeen on muutettu ja samalla mäki on hieman haastavampi kuin viime vuonna. Tälle vuodelle järjestäjät ovat löytäneet myös reitin alkuosalle pienen mäen, jossa kiipeämistaitoja voi hioa, ennen reitin loppupuolella olevaa haastetta.

Kokonaisuutena reitti on erittäin vaihtelevaa. Välillä ajetaan isoa kovaa pikkuteitä pitkin, kun taas välillä pompotellaan hitaampaa kivikkoa. Lunta reitillä on kymmenisen senttiä, joka tasaa hieman pahimpia kivikoita.

Ilmoittautuminen kilpailuun umpeutuu tänään (sunnuntaina) kello 23:59, joten aikaa joukkueen kasaamiseen ja ilmoittautumiseen on vielä runsaasta. Luvassa on hieno kilpailu, jossa kaikki pääsevät nauttimaan Hämeenlinnan kauniista maastoista, vieläpä poikkeuksellisen kuivista sellaisista.

Jani Hovi / Xracing