11 suomalaista Kegumsissa
Motocrossin MM- ja EM-sarjat jatkuvat tulevana viikonloppuna Latviassa, jossa pisteitä jaetaan perinteisellä Kegumsin radalla. MXGP- ja MX2-luokkien lisäksi viikonloppuna radalla nähdään myös EMX250- ja EMX125-luokat ja suomalaisia kisassa nähdään yhteensä 11.
MXGP-luokassa suomalaisten värejä pitää yllä Jere Haavisto, joka lähtee hakemaan MM-pisteitä 29 muun kuljettajan kanssa. MX2-luokassa ei suomalaisia puolestaan nähdä.
EMX250-luokassa suomalaista lähtölistoilla mukana on Matias Miettinen, Arttu Sáhlsten, Onni Jaakonsaari, Santeri Oinonen, Nico Stenberg, Saku Mansikkamäki, Simo Koskinen, Kasimir Hindersson, Eliel Lehtinen ja Viktor Leppälä. Luokassa on yhteensä 68 kuljettajaa.
Kegumsissa ajetaan myös EMX125-luokka, mutta tuossa luokassa ei ole valitettavasti yhtään suomalaista kuljettajaa.
Tässä täydelliset lähtölistat: