Xracing testaa: KTM 350 Freeride

350 Freeride mallihan perustuu moottorin osalta täysin 350 EXC-F malliin, mutta on huomattavasti pienempi teholtaan, väännön ollessa kuitenkin lähes samaa tasoa. Pyörän tyyppihyväksytty teho 24hv ja kuristeet poistettuna 27hv. Moottorissa on teräsventtiilit, kun vastaavasti EXC-mallissa on titaaniset venttiilit. Freeride mallissa on vain sähköstartti, eikä lainkaan käynnistyspoljinta, kuten EXC-mallissa. Myös pyörän pakoputkisto ja ECU:n ruiskukartta on täysin eri kuin EXC-mallissa.

Freeride malli poikkeaa ulkoisesti EXC-malleista muoviosien osalta merkittävästi. Pyörän joustot ovat noin 260mm, joka tekee pyörästä myös matalamman, istuinkorkeuden ollessa 900mm. Freeride mallin jarrut, pyörät ja jousituskomponentit on otettu SX 85 mallista, renkaiden ollessa trial-tyyppiset. Pyörän paino on noin 100kg ja huippunopeus 110km/h. Polttoainetankin tilavuus on 5 litraa ja pyörä onkin suunniteltu hiljaiseksi, sekä vähän bensaa kuluttavaksi.

Ajoon lähdettäessä ensimmäisenä pistää merkillä pyörän 'pienuus'. Pyörä tuntuu erittäin kevyeltä ja samalla matalalta, ja heti ensimmäisenä tulee mieleen lähteä kokeilemaan pyörää kivikkoihin ja haastaviin paikkoihin. Juuri kallioportaiden ylittämiseen, kivikkoihin ja ylämäkiin pyörä tuntuukin olevan todella hieno laite. Vakiona pyörässä tulevat trial -renkaat 'imevät' itsensä kiinni kiviin ja pito on hämmästyttävän suuri, verrattuna normaaleihin endurorenkaisiin. Niinpä Hanskallion sateenliukastamat kivikkosuorat menevät kuin junanraiteilla, eikä pyörä linttaile puolelta toiselle. Myös pienet kivikkomäet ja kallioportaat menevät pyörällä hienosti ja tuntuma onkin välillä, kuin trial pyörällä ajaisi. Kivikkopolut etenevätkin pyörällä huomattavasti nopeammin, kuin normaalilla enduropyörällä ja sen renkailla.

Nopeammalla ja röykkyisellä polulla pyörä ei ole valitettavasti parhaimmillaan. Sen löysä jousitus ja pehmeät trial renkaat antava liikaa periksi, ja pyörä tuntuukin epävakaalta ajaa kovavauhtista röykkyistä polkua. Myös tehon pienuus tulee esille ajettaessa nopeilla poluilla, enkä haluaisi lähteä pyörällä edes testaamaan Lavangon crossirataa. Mutta toisaalta siihen käyttöön sitä ei ole rakennettukaan, edes komponenttien puolesta.
KTM 350 Freeride on loistava pyörä niin sanottuun hupiajeluun, johon se on juuri tehtykin. Näppärän kokonsa ja keveytensä ansiosta siitä riittää hupia kisakuskillekin ja voisin kuvitella sen olevan aloittelevalle naiskuljettajalle täydellinen pyörä.

Jani Hovi / Xracing