Weckman jännitti avauksessa
EM-sarjan jaetulla kärkipaikalla avausviikonlopun jälkeen oleva Weckman kommentoi viikonloppuaan seuraavasti tiiminsä tiedotteessa.
- Kokonaisuutena viikonloppu meni ihan hyvin, vaikka olisi se ollut mukava voittaa molemmat erät. Rataa oli möyhitty ja kasteltu todella paljon, joten mutkiin tuli syviä spooreja ja kun erien välissä rataa vielä kasteltiin oli se varsin haastavassa kunnossa koko viikonlopun. Aika-ajossa ajaminen oli rentoa ja eroa tuli jopa yllättävän paljon muihin. Ensimmäisessä erässä ajo oli kuitenkin hieman jäykkää jännityksen vuoksi, mutta parani loppua kohden. Kolmanneksi viimeisellä kierroksella kaaduin ja jarrupolkimen väliin meni mutaa joten takajarru oli poissa pelistä viimeisillä kierroksilla.
Toisessa erässä ajo lähti hyvin käyntiin, mutta sitten kaaduin samassa kurvissa kuin ensimmäisessä erässä ja kaverit pääsivät ohi. Martinezin ohitin jo seuraavalla kierroksella takaisin, mutta Fredriksen ehti karata jo liian kauaksi. Ennen seuraavaa EM-kisaa harjoitusten pääpaino on juurikin syvien urien ja sisämutkien vauhdikkaassa ajamisessa ja uskon, että siellä taas taistellaan voitosta.
Xracing