Suomi yhä mitalissa kiinni

Pöly ja kuumuus olivat päivän sanoja myös tänään Brivessä, kun kuljettajat hyökkäsivät jo eilen kertaalleen ajetulle reitille. Sixi näytti tänään nurjan puolensa myös Suomen nuorten maajoukkueelle, kun Lari Jukola satutti vasemman polvensa päivän toisella maastokokeella ja joutui keskeyttämään. Näin ollen Suomen juniorien mahdollisuudet hyvään joukkuesijoitukseen menivät siihen.

Miesten maajoukkueissa Ranska jatkoi vakuuttavaa menoaan ja vankisti johtoaan yli neljään minuuttiin. Australia oli tänään myös todella hyvässä vauhdissa ja nousi toiseksi. Suomen osalta päivä ei mennyt niin hyvin kuin eilen, mutta silti joukkueemme jatkaa kolmantena. Eroa edessä olevaan Australiaan on 1.30. Neljäntenä päivään lähtenyt Espanja hyökkäsi kovaa aamusta lähtien ja oli lähes tavoittanut Suomen etumatkan kolmen ajetun maastokokeen jälkeen. Espanjalaisten epäonneksi Christobal Guerrero joutui kuitenkin myöhemmin keskeyttämään. Neljäntenä kisassa on nyt Portugali, joka on Suomea kuitenkin jo seitsemän minuuttia perässä

Päivän yleiskilpailun voittoon ajoi tänään USA:n Ryan Sipes. Espanjan Josep Garcia jäi hänelle kaksi sekuntia. Yleiskisan kolmas oli Italian Davide Guarneri, joka hävisi Garcialle vain sekunnin. Suomalaisista parasta vauhtia piti eiliseen tapaan Eero Remes. Remes oli päivän yhdeksänneksi nopein kuljettaja, jääden Sipesista 31 sekuntia. Henric Stigell oli 21. Hän jäi pohja-ajalle 1:25. Matti Seistola jäi Stigellistä neljä sekuntia ja kaksi sijaa.

Hellsten ongelmissa

Antti Hellsten oli tänään vaikeuksissa aamun toisella maastokokeella. Hellsten kaatui rajusti ja jäi lähes minuutin pohja-ajasta. Hellsten ei päässyt parhaaseen mahdolliseen vauhtiin myöskään kahdella seuraavalla maastokokeella, mutta päivän päättänyt viides testi sujui jo hieman paremmin. Hellsten oli tänään yleiskilpailussa 44. ja jäi Sipesille 2:09.

- Paska päivä. Menin endurotestillä tankojen yli oikein kunnolla. Ei mikään nopea paikka. Mutkasta pääsin sen verran avaamaan, että mitään en kerinnyt tekemään, kun tangon yli mentiin. Jouduin siinä hetken keräilemään laitteita, Hellsten harmitteli.

Nuorten maajoukkueesta Eemil Pohjola pääsi tänään hyvään vauhtiin ja oli yleiskilpailun 37. Eroa kärkeen kertyi 1:47. Toinen jäljellä oleva joukkueen jäsen Antti Hänninen oli tänään 62. jääden 3:23 yleiskilpailun kärjelle.

Ruotsi ulkona

Nuorten puolella Ruotsi johti kilpailua eilisen jälkeen. Valitettavasti Mikael Persson joutui tänään keskeyttämään ja Ruotsi putosi kauan kärjestä. Johtoon nousi USA, mutta Ranska hengittää vain kahden sekunnin päässä. Italia on kolmantena ja sekin on vain 15 sekunnin päässä USA:ta.

Kuljettajien kommentit jälleen myöhemmin tänään.

Kari Salminen