Stigell Team Racingbiken tuella EM-sarjaan
Racingbiken tiimi saa ensi vuodeksi riveihinsä, kuluneen kauden tuoreen Suomen mestarin, kun nurmijärveläinen Henric Stigell liittyy joukkoon. - Olemme perinteisesti ollut vahva tiimi MX2 -luokassa. Viime vuosina Eero Remes ja Niko Koskela on edustanut meitä menestyksekkäästi SM- sarjassa. Ensi vuonna Stigell liittyy tuohon joukkoon, tiimin omistaja Juha Punkki kertoo.
Stigell saa ensi kaudella tiimikavereiksi Joona Marinin, Rolle Leinosen, Valtteri Malinin, Tommi Metsolan, Jere Hirvosen ja Juuso Jukkaran. Lisäksi 85 -kuutioisten luokassa tiimiä edustavat: Emil Weckman, Patrik Aho, Matias Murto ja Tatu Pekkarinen.
EM-sarja
Ensi kaudeksi tiimin prioriteet hieman muuttuvat, kun päätavoitteena on EM-sarja. Tiimillä on vuokrattuna Lommelin läheltä tila, jossa kuljetuskalusto ja pyörät ovat. Kuljettajat käyvät helmi- ja maaliskuussa Belgiassa harjoittelemassa ja maaliskuusta eteenpäin useat tiimin kuljettajista viettävät siellä jatkuvasti aikaa harjoitellen. Jo ennen Belgian harjoitusleirejä, osa tiimistä suuntaa marraskuun lopussa Espanjaan, jossa tiimillä on vuokrattuna kahdeksi kuukaudeksi tila harjoittelua varten. EM -sarjaan tiimistä panostaa Stigell, Malin, Leinonen. Lisäksi Marin ajaa mahdollisesti muutaman EM-osakilpailun.
- EM-sarja on selkeä tavoitteemme. Lähdemme ajamaan sarjaa ja jos menestys on toivotunlaista jatkamme sarjan loppuun saakka. Emme varmastikaan pysty ajamaan kaikkia kilpailuja, koska esimerkiksi yksi kilpailu on Venäjällä. Mutta tavoitteenamme on olla mukana mahdollisimman monessa kilpailussa. Toki jos kuljettajamme eivät jostain syystä pääse mukaan varsinaisiin kisaeriin, niin sitten katsomme asiaa uudelleen kesken kauden. EM -sarjan ensimmäinen kilpailu 14.4. Italiassa, josta myös meidän kautemme alkaa, Punkki jatkaa.
Myös 85 -kuutioisista kuljettajista Weckman ja Murto ajavat EM -sarjan ja Pekkarinen osan kilpailuista. - Weckman oli viime kaudella niin ylivoimainen Suomessa omassa luokassaan, että hänen on hyvä päästä kokeilemaan vauhtiaan nopeimpien joukossa myös Suomen ulkopuolella. Tällä kaudella hän saa varmastikin vastusta myös Suomessa, kun edessä on nousu 85 -kuutioisiin, Punkki kertoo.
Tähtäin korkealle
MX2 -luokan tuore Suomen mestari Stigell on ajanut vuosia Kawasakilla, mutta nyt on edessä merkin vaihto. - Tietyllä tavalla kaipasin vaihtelu ja se tuo omalta osaltaan lisää motivaatiota myös. Punkin Juha on auttanut minua jo muutamien vuosien ajan omalta osaltaan ja nyt hän tarjosi mie paketin, josta ei voi kieltäytyä, Stigell kertoo.
Mestaruuksien voittaminen pelkästään Suomessa ei kiinnosta Stigelliä. - En ole kuljettaja, joka ajaisi vuodesta toiseen Suomessa, vaikka menestyisinkin. Haluan testata vauhtia maailmalla ja katsoa mihin se riittää. Jos se ei siellä riitä, niin sen jälkeen voin ajaa jokusen vuoden Suomessa ja sen jälkeen etsiä haasteita muilta elämän osa-alueilta.
Jalat maassa oleva Stigell suuntaa vasta helmikuussa kuussa Belgiaan. - Nyt käyn pari kuukautta koulua loppuun ja rakennan peruskuntoa Suomessa. Sen jälkeen lähden Hollantiin kuukaudeksi harjoittelemaan, jonka jälkeen tulen takaisin Suomeen ylioppilaskirjoituksiin, myös opiskelua arvostava Stigell selvittää.
Myös ensi kauden kilpailulliset tavoitteet ovat selvillä. - Haluan vakiinnuttaa EM-sarjassa itseni kymmenen joukkoon ja sen eteen tehdään työtä. Mutta jos vauhtia ei löydy tarpeeksi EM -sarjassa, niin turhaan ei hakata päätä seinään, vaan sen jälkeen tullaan Suomeen ajamaan SM -sarjaan.
SM-mitaleja ja EM -pisteitä
Vaikka EM-sarjan ja SM-sarjan päällekkäisyyksistä johtuen Stigelillä ei ole välttämättä mahdollisuutta ajaa Suomen mestaruudesta, niin tiimin omistajalla on selvät tavoitteet ensi kaudesta. - Kun ensi vuonna istutaan tässä samassa paikassa samaan aikaan, niin meidän tiimillä on oltava kaudesta EM -pisteitä ja myös SM -mitaleja, Punkki päättää.
Jani Hovi / Xracing