Stigell enduron MM-kilpailuun
Stigell testasi vauhtiaan endurossa viime syksynä Nurmijärven SM-endurossa menestyksekkäästi. Nyt KTM -kuljettaja lähtee mittaamaan vauhtiaan Heinolan MM-enduroon.
- Mitään kauhean suuria odotuksia ei ole, mutta mennään vähän katsomaan miltä MM-enduro näyttää ja minkälainen meininki siellä on. Ihan vaan kokemuksena menen ajamaan sen. Kunhan saisi ehjät päivät siellä ajettua ja pääsisi ehjänä kotiin sieltä, niin se olisi tärkeintä. Yritän tietysti kuitenkin ajaa niin hyvin kuin osaan, kertoo junioreiden MM-luokkaan starttaava Stigell.
Motocrossia päälajinaan ajava Stigell viihtyy muutenkin enduropoluilla.
- Tykkään ajaa enskaa ja se on hauskaa hommaa. Eikä se todellakaan vie mitään pois crossin ajamisesta, niin kuin moni luulee.
Stigell nähdään myös reilun viikon kuluttua ajettavassa Panssari cross countryssa ja myös mahdollisesti myös muissa kilpailuissa.
- Täytyy katsoa muiden kilpailujen osalta, miten ne sattuu osumaan kalenteriin.
Heinolan MM-enduro ajetaan 6.-8. kesäkuuta.
Xracing