Söderberg kauden parasta vauhtia Hyvinkäätä kohden

Nihkeästi menneen alkukauden jälkeen Söderberg on löytänyt vauhtiaan ja kauden kaksi viimeisintä MM-osakilpailua ovat menneet jo hyvin. - Viime viikonloppuna Italiassa kulki jo mukavasti ja oikeastaan jo Bulgariassa ajo tuntui kohtuullisen hyvältä, kertoi Italiassa eräsijoitukset 13. ja 9. ajanut Söderberg.

Mitään poppakonsteja ei vauhdin löytymiseen ole käytetty. - Ihan normaalia työtä ollaan tehty ja nyt työ rupeaa tuottamaan tulosta. Olemme saaneet säädetty myös pyörää koko ajan paremmaksi ja nyt iskunvaimentimetkin rupeavat olemaan säädöissä, MM-sarjassa sijalla 11. oleva Söderberg jatkaa.

Söderbergin seuraava kilpailu on muiden suomalaisten tapaan tulevan viikonloppuna Hyvinkäällä ajettava supercrossin SM-sarjan avaus. - Kovin odotuksin lähden Hyvinkäälle. Viime vuonna oli sarjassa toinen, mutta Hyvinkään osakilpailu ei mennyt flunssan takia odotusten mukaan. Voittoa lähdetään kisasta hakemaan, muuta tavoitetta ei mielestäni voi olla. Varmasti Antti (Pyrhönen) ja Toni (Eriksson) tulevat antamaan kovan vastuksen, ja eiköhän siellä muutkin kovaa aja, Söderberg päättää.

Jani Hovi / Xracing