Racingbike KTM jatkaa hyvillä tuloksilla
Lauantaina ajettiin karsintakilpailu, ja varsinaiset sunnuntaina puolestaan kisaerät. Racingbike KTM:n Sampo Rainio ajoi hienosti lauantain karsintaerien A-ryhmän kolmanneksi ja sinetöi näin paikkansa sunnuntain kisaeriin. Sunnuntaina Rainio oli ensimmäisessä erässä kahdeksas, ja toisessa neljäs, ja kuittasi näin ollen nimiinsä yhteiskilpailun seitsemännen sijan.
Lauantaina 26.5. enduron SM-sarja jatkui Orimattilassa Toukokuun ajon merkeissä. A-, B-, ja V40-luokat kiersivät n. 50 kilometrin mittaisen reitin kolmeen kertaan. Racingbike KTM:n parhaasta vauhdista vastasi Jiri Leino, joka ajoi sekä oman lähtönsä (A2) että yleiskilpailun voittoon. Antti Ahtila oli U20-luokassa neljäs, ja vauhti riitti yleiskilpailun viidenteen sijaan. Hyvää vauhtia piti yllä myös Tero Koskinen, joka ajoi V40-luokassa toiseksi.
Menneenä viikonloppuna käynnistettiin myös motocrossin SM- ja Suomen Cup-sarjat Hyvinkäällä. Lämmin ja aurinkoinen sää asetti haasteita radan kunnostukselle, mutta oikein ajoitettujen kastelutaukojen johdosta kisa päästiin ajamaan hienolla radalla. Lauantain Suomen Cup:ssa Racingbike KTM:n parhaasta tuloksesta vastasi MXJ-luokassa ajanut Andreas Blomberg #20, joka sijoittui yhteistuloksissa 11:sta. Sunnuntain SM-sarjassa MXC/A-luokan Sampo Rainio #424 oli omaa luokkaansa ja kuittasi nimiinsä molempien erien voitot. MX1-luokassa Aki Manninen #161 ajoi tasaisesti kokonaistuloksissa kahdeksanneksi, ja Roni Salin #122 oli puolestaan yhdeksäs.