Parhaat palkittiin Tampereella

Teksti
SML:n parhaat urheilijat palkittiin viime lauantaina Tampereella.
Kuva
Jukka-Pekka Purtilo
SML:n palkintogaala järjestettiin viime lauantaina Tampereella. Gaalassa palkittiin vuoden menestyjät ja samalla julkistettiin myös vuoden 2019 moottoripyöräurheilija, joka oli Roni Kytönen.

Suomen Moottoriliiton perinteisessä palkintojenjakogaalassa juhlittiin tällä kertaa kilpailukauden 2019 menestyjiä. Palkintonsa saivat niin SM- ja Suomen Cup -sarjojen kärkikolmikot kuin kansainvälisillä MM-, EM- ja PM-areenoilla tulosta takoneet ajajat.

Erikoispalkinnot 2019 / Suomen Moottoriliitto ry

Suomen Moottoriliitto ry:n kunniamerkki Pia Manner

Vuoden 2019 Moottoripyöräurheilija Roni Kytönen

Vuoden 2019 Tulokas Peetu Juupaluoma

Vuoden 2019 Teko Kimi Patova

Vuoden 2019 Moottorikerho Heinolan Moottorikerho ry

Vuoden 2019 Toimitsija Heimo Hasari

Vuoden 2019 Valmentaja Janne Suominen

Vuoden 2019 Nuorisotyö Kangasalan Moottorikerho ry

Kiitoksena suomalaisen moottoripyöräurheilun eteen tehdystä työstä Lahti Events Oy

Kiitoksena suomalaisen moottoripyöräurheilun eteen tehdystä työstä Heikki Salokannel

 

MM-Mitalistit

Road racing

Sivuvaunut
hopeaa Pekka Päivärinta
Sivuvaunut matkustaja
hopeaa Jussi Veräväinen

Enduro

Enduro Naiset
Maailman Cup -hopeaa Sanna Kärkkäinen

Snowcross

Henkilökohtainen
hopeaa Aki Pihlaja

EM-mitalistit

Drag racing

Pro Stock Bike
kultaa Fredrik Fredlund
hopeaa Janne Koskinen

Motocross

Sivuvaunut

Maajoukkueet
kultaa matkustaja Lari Kunnas

Enduro

Junior E1
kultaa Roni Kytönen
hopeaa Antti Hänninen

Yleiskilpailu
kultaa Roni Kytönen

U21
pronssia Peetu Juupaluoma

Yli 250 cc 4T
kultaa Eemil Pohjola

Seniorit
hopeaa Janne Mukkala
pronssia Santeri Enjala

Maajoukkueet
kultaa Roni Kytönen, Antti Hänninen, Mika Tamminen, Eemil Pohjola

Merkkimestaruus
kultaa Kytönen Motorsport: Vesa Kytönen, Roni Kytönen, Antti Hänninen, Roni Salin

Maajoukkueet Naiset
hopeaa Iina Turkki, Marita Nyqvist, Janette Mielonen, Pauliina Sievänen

Maajoukkueet Juniorit
hopeaa Peetu Juupaluoma, Pyry Juupaluoma, Hugo Svärd, Roni Salin

Maajoukkueet Seniorit
kultaa Janne Mukkala, Santeri Enjala, Mika Paavola, Marko Leponiemi

Euroopan Cup

Cross country

Naiset
kultaa Janette Mielonen

Nuoret
kultaa Pyry Juupaluoma

Senior
kultaa Roni Salin
hopeaa Peetu Juupaluoma

Veteraanit
kultaa Mika Karma
hopeaa Sami Kärkkäinen

Watercross

Open
hopeaa Antti Holmberg
pronssia Olli Magga

FIM Meritumit ja Co-Meritumit

Grand Master
(osallistunut FIM-Rallyyn 45 kertaa) Pekka Uusiniitty

Elite
(osallistunut FIM-Rallyyn 35 kertaa) Pauli Nurmi

Kultainen
(osallistunut FIM-Rallyyn 15 kertaa) Pekka Lankinen

PM-Mitalistit

Road racing

Superstock 600
hopeaa Felix Nässi

Superbike
hopeaa Eeki Kuparinen
pronssia Ville Valtonen

Supersport 300 Junior
kultaa Niko Lehtiranta
hopeaa Rasmus Nurmi
pronssia Juho Kantola

Road racing classic

RR Classic 1 (pre-47)
kultaa Jaro Aalto

RR Classic 4 (350 cc)
hopeaa Ari Tiainen

RR Classic 5 (500 cc)
hopeaa Ari Tiainen
pronssia Markku Laaninen

RR Classic 6 (750 cc)
kultaa Ari Tiainen
pronssia Elmeri Väisänen

RR Classic 7C (Formula 80-87)
pronssia Veli-Pekka Hannula

RR Classic 11 (Yamaha RD 250 LC)
pronssia Rikhard Nordman

RR Classic 8D (Sivuvaunut)
hopeaa Pasi Huuhtanen
RR Classic 8D (SV matkustaja)
hopeaa Niko Huuhtanen

Drag racing

Super Twin Top Fuel
kultaa Torsti Kettula
hopeaa Harri Piensalmi

Pro Stock Bike
pronssia Fredrik Fredlund

Super Street Bike
kultaa Ida Zetterström
hopeaa Vesa Ruhanen

Super Gas Bike
kultaa Heikki-Juhani Koskinen
pronssia Jenni Pekkarinen

Trial

Henkilökohtainen 40+
kultaa Mika Oksanen
hopeaa Sami Kymäläinen

Henkilökohtainen 60+
kultaa Jorma Eräkare
hopeaa Kauko Kuusinen
pronssia Juha Lamberg

Maajoukkue
pronssia Timo Myöhänen, Jere Karjalainen, Leevi Lindqvist, joukkueenjohtaja Janne Lindqvist

Nuoret maajoukkue
pronssia Samuel Jääskeläinen, Mikko von Plato, Max Parkkonen, joukkueenjohtaja Harri Oittinen

40+ maajoukkue
kultaa Mika Oksanen, Sami Mannila, Sami Kymäläinen, joukkueenjohtaja Vesa Ilvessuo

60+ maajoukkue
kultaa Jorma Eräkare, Kauko Kuusinen, Juha Lamberg, joukkueenjohtaja Kai von Plato

Maarata

Henkilökohtainen
kultaa Jesse Mustonen Varkaus Racing Team

Maajoukkue
kultaa Jesse Mustonen Varkaus Racing Team, Henri Ahlbom Seinäjoen Moottorikerho, Max Koivula Kangasalan Moottorikerho, Simo Pulli Valkeakosken Moottorikerho, joukkueenjohtaja Miia-Maria Vepsäläinen

SM- ja Suomen Cup -mitalistit

Road racing

Superstock 600 SM
kultaa Kimi Patova Hyvinkään Moottorikerho
hopeaa Felix Nässi Helsinki Racing Club
pronssia Peter Paloranta Varkaus Racing Team

Superbike SM
kultaa Eeki Kuparinen Turun Moottorikerho
hopeaa Niko Mäkinen West Coast Racing Club
pronssia Juha Kallio Imatran Moottorikerho

Sivuvaunut Suomen Cup
kultaa ajaja Tero Manninen Helsinki Racing Club, matkustaja Joni Manninen Helsinki Racing Club
hopeaa ajaja Timo Kallio Imatran Moottorikerho, matkustaja Jere Nuppola Imatran Moottorikerho
pronssia ajaja Markku Artiola Imatran Moottorikerho, matkustaja Pia Koskela Imatran Moottorikerho

Mini GP Suomen Cup
kultaa Hugo-Brent Freiman Viro
hopeaa Alexandr Kyriakou West Coast Racing Club
pronssia Luukas Klemetti Imatran Moottorikerho

Minisupermoto Stock Suomen Cup
kultaa Pertti Lasala Helsingin Moottorikerho
hopeaa Niko Hämäläinen Imatran Moottorikerho
pronssia Kari Hjerp West Coast Racing Club

Drag racing

Super Street Bike SM
kultaa Vesa Ruhanen Finnish Drag Bike Association
hopeaa Ida Zetterström Ålands Motorklubb
pronssia Alex Hope Englanti

Super Gas Bike SM
kultaa Jyrki Sinisalo East Coast Riders
hopeaa Jari Malinen Finnish Drag Bike Association
pronssia Viivi Ollikainen Rovaniemen Moottorikerho

Pro Harley Drags SM
kultaa Emmi Nordman Vallilan Moottoripyöräkerho
hopeaa Sami Hyväkkä Sunrise Cruisers
pronssia Jani Lempinen Valkeakosken Moottorikerho

Funny Bike SM
kultaa Juha Ollikainen Rovaniemen Moottorikerho
hopeaa Kari Rautanen Street Racers
pronssia Janne Vihreäsaari Forssan Moottoriseura

Super Competition Bike SM
kultaa Petri Koivuniemi Kurikan Matkamotoristit
hopeaa Kimmo Hamari Sunrise Cruisers
pronssia Kim Oksanen Forssan Moottoriseura

Super Twin Bike SM
kultaa Samu Kemppainen Vantaan Moottorikerho
hopeaa Teemu Kettula Vallilan Moottoripyöräkerho
pronssia Torsti Kettula Vallilan Moottoripyöräkerho

Street Bike SM
kultaa Minttu-Maria Gratschew Vantaan Moottorikerho
hopeaa Jouni Erälähde Finnish Drag Bike Association
pronssia Otto Erälähde Finnish Drag Bike Association

Junior Bike Suomen Cup
kultaa Niilo Sieppi Rovaniemen Moottorikerho
hopeaa Tia-Maria Turunen Finnish Drag Bike Association
pronssia Aleksi Lindholm Finnish Drag Bike Association

Motocross

MX1 SM
kultaa Juuso Matikainen Orimattilan Moottorikerho
hopeaa Karel Kutsar Viro
pronssia Indrek Mägi Viro

MX2 SM
kultaa Emil Silander Espoon Moottorikerho
hopeaa Matias Vesterinen Imatran Moottorikerho
pronssia Kimi Koskinen Sipoon Moottorikerho

MXC/A SM
kultaa Kasimir Hindersson Lohjan Seudun Moottorikerho
hopeaa Nico Stenberg Sipoon Moottorikerho
pronssia Jimi Laitinen Konneveden Moottorikerho / UA

Sivuvaunut SM
kultaa ajaja Matti Sipilä Kangasalan Moottorikerho, matkustaja Marko Dammert Heinolan Moottorikerho

hopeaa ajaja Riku Kunnas Helsingin Moottorikerho, matkustaja Henri Jumppanen Joutsan Moottorikerho

pronssia ajaja Roy Lindgren Espoon Moottorikerho, matkustaja Niko Tynnilä Espoon Moottorikerho

MXJ Suomen Cup
kultaa Sampo Rainio Hyvinkään Moottorikerho
hopeaa Kasper Kangasniemi Tampereen Motocross
pronssia Aaro Kankaanpää Jalasjärven Moottorikerho / UA

MXD Suomen Cup
kultaa Hanna Mertsalmi Hyvinkään Moottorikerho
hopeaa Ria Virtanen Karkkilan Moottorikerho
pronssia Laura Kurkinen Kainuun Moottorikerho

MXV 35 Suomen Cup
kultaa Alexander Wiik Sipoon Moottorikerho
hopeaa Markus Jaakola Oulun Moottorikerho
pronssia Teijo Häkänen Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla

MXV 45 Suomen Cup
kultaa Miska Aaltonen Turun Moottorikerho
hopeaa Lari Lehtiö Hyvinkään Moottorikerho
pronssia Tommi Laine Lappeenrannan Moottoripyöräilijät

MXV 55 Suomen Cup
kultaa Pasi Virtanen Karkkilan Moottorikerho
hopeaa Jari Lehto Turun Moottorikerho
pronssia Antti Vartiainen Hyvinkään Moottorikerho

ATV SM
kultaa Jesse Uusitalo Quad Racing Finland
hopeaa Max Karilainen Quad Racing Finland
pronssia Lasse Ruotsalainen Siilinjärven Vesa

ATV Veteraanit Suomen Cup
kultaa Jani Saarinen Hyvinkään Moottorikerho
hopeaa Teemu Savolainen Heinolan Moottorikerho
pronssia Jukka Valtonen Hyvinkään Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM
kultaa Espoon Moottorikerho I: Emil Silander, Teemu Makkonen, Roni Salin, joukkueenjohtaja Jukka Makkonen
hopeaa Orimattilan Moottorikerho I: Nestori Tolvanen, Juuso Matikainen, Iiro Laitinen, joukkueenjohtaja Mikko Kaasinen
pronssia Jämsän Seudun Moottorikerho: Pyry Juupaluoma, Eemil Pohjola, Santeri Kinnunen, joukkueenjohtaja Karoliina Hurskainen

Vuoden 2019 paras Motocross kilpailu Siilinjärven Vesa

Supermoto

S1 SM
kultaa Antti Soitiala Tampereen Motocross
hopeaa Sami Uutela Haminan Seudun Moottorikerho
pronssia Tino Kapanen Konneveden Moottorikerho / UA

Trial

TR1 SM
kultaa Timo Myöhänen Hämeen Moottorikerho
hopeaa Jere Karjalainen Jämsän Seudun Moottorikerho
pronssia Leevi Lindqvist MP-Taito

X-Trial SM
kultaa Timo Myöhänen Hämeen Moottorikerho
hopeaa Henry Vierimaa MP-Taito
pronssia Niko Nurmio Espoon Moottorikerho

TR2 Suomen Cup
kultaa Samuel Jääskeläinen Hämeen Moottorikerho
hopeaa Mikko von Plato MP-Taito
pronssia Max Parkkonen Espoon Moottorikerho

TR3 Suomen Cup
kultaa Sami Mannila Tervakosken Moottorikerho
hopeaa Pertti Teräsahde Salpausselän Moottorikerho
pronssia Ilkka Oittinen Tervakosken Moottorikerho

TR3J Suomen Cup
kultaa Arttu Sämpi MP-Taito
hopeaa Anton Parkkonen Espoon Moottorikerho
pronssia Veeti Kaunisto Tervakosken Moottorikerho

TR4V (40+) Suomen Cup
kultaa Harri Oittinen Tervakosken Moottorikerho
hopeaa Ari Kyöstilä Tervakosken Moottorikerho
pronssia Jukka Kuusinen Tervakosken Moottorikerho

TR4 Suomen Cup
kultaa Jörgen Nylund Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
hopeaa Veijo Matinaho Salon Moottorikerho
pronssia Pyry Nikkanen Tuusulan Moottorikerho

TR5 Suomen Cup
kultaa Kauko Kuusinen Tervakosken Moottorikerho
hopeaa Joona Seppälä Hämeen Moottorikerho
pronssia Juha Lamberg Tervakosken Moottorikerho

TR5J Suomen Cup
kultaa Veeti Kaunisto Tervakosken Moottorikerho
hopeaa Werneri Mikkola Hämeen Moottorikerho
pronssia Aaro Sämpi MP-Taito

Kerhojoukkueiden SM
kultaa MP-Taito I: Leevi Lindqvist, Henry Vierimaa, Ossi Jahn, joukkueenjohtaja Janne Lindqvist
hopeaa Jämsän Seudun Moottorikerho, Jere Karjalainen, Janne Karjalainen, Tomi Luhtasuo, joukkueenjohtaja Reima Karjalainen
pronssia Hämeen Moottorikerho: Timo Myöhänen, Leevi Seppälä, Samuel Jääskeläinen, joukkueenjohtaja Tommi Kallio

Cross country

A SM
kultaa Eero Remes Tuusulan Moottorikerho
hopeaa Roni Salin Espoon Moottorikerho
pronssia Antti Hänninen Salpausselän Moottorikerho

U20 Suomen Cup
kultaa Pyry Juupaluoma Jämsän Seudun Moottorikerho
hopeaa Eetu Kaapeli Tuusulan Moottorikerho
pronssia Janus Forsgren Salpausselän Moottorikerho

Naiset Suomen Cup
kultaa Sanna Kärkkäinen Vantaan Moottorikerho
hopeaa Hanna Mertsalmi Hyvinkään Moottorikerho
pronssia Marita Nyqvist Mäntsälän Moottorikerho

V40 Suomen Cup
kultaa Mika Karma Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
hopeaa Marko Leponiemi Mäntän Seudun Moottorikerho
pronssia Santeri Kätkytniemi Hämeenlinnan Moottorikerho

V50 Suomen Cup
kultaa Kari Hirvimäki Keski-Suomen Moottorikerho
hopeaa Juha Piiroinen Hyvinkään Konekerho
pronssia Martti Ståhl Nummelan Moottorikerho

Enduro

Super Enduro SM
kultaa Antti Hänninen Salpausselän Moottorikerho
hopeaa Eemil Pohjola Jämsän Seudun Moottorikerho
pronssia Jiri Leino Turun Seudun Moottoriurheilijat

E1 SM
kultaa Roni Kytönen Jämsän Seudun Moottorikerho
hopeaa Antti Hänninen Salpausselän Moottorikerho
pronssia Peetu Juupaluoma Jämsän Seudun Moottorikerho

E2 SM
kultaa Eemil Pohjola Jämsän Seudun Moottorikerho
hopeaa Lari Jukola Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
pronssia Jani Salonen Sysmän Moottorikerho

E3 SM
kultaa Mika Tamminen Jämsän Seudun Moottorikerho
hopeaa Aleksi Jukola Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
pronssia Henri Himmanen Helsingin Moottorikerho

U20 SM
kultaa Peetu Juupaluoma Jämsän Seudun Moottorikerho
hopeaa Eetu Puhakainen Hämeenlinnan Moottorikerho
pronssia Pyry Juupaluoma Jämsän Seudun Moottorikerho

Naiset Suomen Cup
kultaa Marita Nyqvist Mäntsälän Moottorikerho
hopeaa Janette Mielonen Tohmajärven Enduroseura
pronssia Sanna Sainio Porin Moottorikerho

V40 Suomen Cup
kultaa Mika Karma Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
hopeaa Pasi Tsutsunen Jämsän Seudun Moottorikerho
pronssia Tuomas Kyytsönen Mäntsälän Enduroseura

V50 Suomen Cup
kultaa Karri Tikkanen Numibia Racing Team
hopeaa Marko Perttilä Orimattilan Moottorikerho
pronssia Kari Pihlajaniemi Espoon Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM
kultaa Jämsän Seudun Moottorikerho II: Jussi Arvaja, Mika Tamminen, Pyry Juupaluoma
hopeaa Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla: Lari Jukola, Aleksi Jukola, Mika Karma
pronssia Hämeenlinnan Moottorikerho: Petri Pohjamo, Eetu Puhakainen, Samuli Puhakainen

Speedway

Henkilökohtainen SM
kultaa Timo Lahti Ruotsi
hopeaa Jesse Mustonen Varkaus Racing Team
pronssia Jooa Partanen Porin Moottorikerho

Nuoret U21 SM
kultaa Antti Vuolas Haapajärven Moottorikerho
hopeaa Niklas Säyriö Kauhajoen Moottorikerho
pronssia Rudolfs Sprogis Latvia

Minispeedway 85 cc Suomen Cup
kultaa Otto Raak Varkaus Racing Team
hopeaa Carlos Saabas Viro
pronssia Aadam Seermaa Viro

Pariajo SM
kultaa Varkaus Racing Team (Ankkurit): Jesse Mustonen, Kenneth Hansen, joukkueenjohtaja Tomi Nevanperä
hopeaa Kuusankosken Moottorimieskerho (Mad-Croc Speedway): Timo Lahti, Teemu Lahti, Niko Siltaniemi, joukkueenjohtaja Jorma Mäkikunnas
pronssia Porin Moottorikerho (Porin Nopea Racing): Timi Salonen, Jooa Partanen, joukkueenjohtaja Rami Setälä

Kerhojoukkueiden SM
kultaa Mad-Croc Speedway (Kuusankosken Moottorimieskerho): Timo Lahti, Teemu Lahti, Niko Siltaniemi, Vadim Tarasenko (Venäjä), joukkueenjohtaja Jorma Mäkikunnas
hopeaa Porin Nopea Racing (Porin Moottorikerho): Jooa Partanen, Jere Lehtonen, Christoffer Selvin (Ruotsi), Davis Kurmis (Latvia), joukkueenjohtaja Ville Setälä
pronssia RTC-Racing (Kauhajoen Moottorikerho): Niklas Säyriö, Lasse Fredriksen (Norja), Rasmus Broberg (Ruotsi) Kastas Puodzuks (Latvia), joukkueenjohtaja Timo Kujanpää.

Jääspeedway

Henkilökohtainen SM
kultaa Mats Järf Vaasan Moottorikerho
hopeaa Matti Isoaho Oulun Moottorikerho
pronssia Christer Biskop Kokkolan Moottoriseura

Maarata

Henkilökohtainen SM
kultaa Jörg Tebbe Saksa
hopeaa Jesse Mustonen Varkaus Racing Team
pronssia Henri Ahlbom Seinäjoen Moottorikerho

Flat track Suomen Cup
kultaa Mikko Koskinen Seinäjoen Moottorikerho
hopeaa Herman Kenkkilä Seinäjoen Moottorikerho
pronssia Niclas Pöytälaakso Seinäjoen Moottorikerho

Jäärata

JR A250 SM
kultaa Vertti Takala Äänekosken Moottorikerho
hopeaa Ville Töhönen Kuopion Moottorikerho
pronssia Tatu Lauslehto Tuusulan Moottorikerho

JR A450 SM
kultaa Mikko Koskinen Seinäjoen Moottorikerho
hopeaa Vertti Takala Äänekosken Moottorikerho
pronssia Kari Vehniäinen Konneveden Moottorikerho/UA

Veteraanit Suomen Cup
kultaa Mikko Huttunen Kuopion Moottorikerho
hopeaa Sami Kemppainen Warkauden Moottoripyöräurheilijat
pronssia Rauno Antikainen Kuopion Moottorikerho

Kerhojoukkueiden SM
kultaa Seinäjoen Moottorikerho I: Niclas Pöytälaakso, Mikko Koskinen, Henri Ahlbom, joukkueenjohtaja Herman Kenkkilä
hopeaa Äänekosken Moottorikerho: Vertti Takala, Taneli Parantainen, Jani Kinnunen, joukkueenjohtaja Taneli Parantainen
pronssia Konneveden Moottorikerho / UA I: Ville Jauhiainen, Kari Vehniäinen, Ari Borovkoff, joukkueenjohtaja Kari Vehniäinen

Watercross

Open SM
kultaa Olli Magga Sodankylän Moottorikerho
hopeaa Jani Tryyki Tornion Moottorikerho
pronssia Aki Pesonen Ylä-Lapin Moottorikelkkailijat