Nuorten itseluottamus huipussaan

Uuden kauden kynnyksellä usko ja itseluottamus ovat huipussaan. KTM Junior Academyn kauden tavoitteena onkin säilyttää tuo usko ja itseluottamus kauden viimeiseen kilpailuun asti. Tiimimme EM-tykit Aleksi Kurvinen, Benjamin Korhola ja Kimi Koskinen, sekä Young Guns kuljettajat Verneri Aaltonen, Joona Kukkonen ja Simo Koskinen puhkuvat suurta intoa. KTM Junior Academy jatkaa myös yhteistyötä Miro Sihvosen kanssa. Miro vie suomalaista motocross taitoa kansainväliselle huipulle ajaen EM-sarjaa Diga Racingin väreissä ja Suomessa KTM Junior Academyn väreissä. Haluamme tarjota Mirolle kotimaisen fyysisen ja henkisen valmennuksen tukeaksemme motocross lähettilästämme kansainvälisissä isoissa haasteissa. Motocrossissa riittää lajille tyypillisiä haasteita yllin kyllin ja tiimimme tärkein tehtävä onkin juuri sen ilon ja innokkuuden säilyttäminen lajia kohtaan.

Nuoret kuljettajamme ovat päättäväisesti ottaneet kovia haasteita ja tavoitteita tulevalle kaudelle. Aleksi Kurvinen ja Benjamin Korhola osallistuvat 85-luokan EM-sarjaan ja Kimi Koskinen 65-luokan EM-sarjaan. Näiden kilpailuiden ohella pojat ajavat kotimaan kovia kilpailuja. Talvikauden valmistautuminen on ollut intensiivistä. Ajotunteja on kertynyt niin Suomessa ja Virossa kuin Espanjassakin. Benjaminin valmistautuminen tosin sai pienen kolauksen kun olkapää vahingoittui Viron leirillä. Kauden suunnitelmat muuttunevat hieman, mutta uran suunnitelmat ei. Tavoitteena pojilla on opetella kansainvälisen motocrossin vauhtia ja vaatimuksia. Kimin viime vuoden hieno onnistuminen Hyvinkäällä 65-luokan EM-finaalissa on tuonut arkeen lisää itseluottamusta ja tavoitteena onkin olla yksi kovimmista niin Euroopassa kuin maailmassa. Niin ikään Aleksin ”täydellä kaasulla” ajaminen Joukkue MM:ssä avasi mahdollisuuksien maailmaa.

Tiimimme yleisenä tavoitteena on edelleen vahvistaa huippu-urheilun kulttuuria. Se on iso tavoite ja vaatii kaikilta vahvaa tekemistä ja ajattelun muutosta. Olemme sitä mieltä, että kaikilla on mahdollisuus, mutta huipulle pääseminen vaatii yhä nuorempana aloitettua tavoitteellista tekemistä. Ennen kaikkea huipulle voi päästä kun into ja iloisuus ovat läsnä, vaikka kuinka olisi kypärän remmi kiristettynä. Tulevalle vuodelle perustimme Young Guns- ryhmän, joka opettelee kilpailemista ja monipuolista liikuntaa. Pojat saavat kokea yhteenkuuluvuuden tunnetta ja oppivat vanhempien poikien esimerkin mukaan. Urheilijan on aina oltava esimerkkinä ja oppijana.

Tiiminä haluamme olla kaudella 2015 yksi niistä, jotka kohottavat hienon lajimme imagoa ja antavat tulevaisuudessa eväät kansainväliselle huipulle.

KTM Junior Academyn