Nouseeko Tapio SM-pronssille vuoden 2024 SM-sarjassa?

SM-motocrossissa tullaan luultavasti näkemään varsin erikoinen tapaus, kun Alex Tapio on nousemassa mitaleille vuoden 2024 SM-sarjassa.
Aktiiviuransa reilu vuosi sitten lopettanut Alex Tapio on saanee jälkikäteen uransa ensimmäisen henkilökohtaisen SM-mitalin.
Kuva
Jani Hovi

Pari päivää sitten Suomen urheilun eettinen keskus julkaisi tiedotteen, jonka mukaan Miro Sihvonen antoi 14.7.2024 Karkkilan SM-motocrossin yhteydessä dopingnäytteen, joka sisälsi kiellettyjä aineita (drostanolonia ja nandrolonia). Sihvonen asetettiin neljän vuoden toimintakieltoon ja samalla hänen tuloksensa hylätään testiajankohdasta eteenpäin. Tämä tarkoittaa myös sitä, että Sihvosen kaksi erävoittoa Karkkilasta mitätöidään ja tulokset muutetaan.

Tämä tulee muuttamaan myös MX1-luokan SM-sarjan lopputuloksia. Sihvonen voitti Karkkilassa molemmat erät, Kimi Koskinen oli molemmissa erissä kakkonen ja Indrek Mägi kolmas.

OSTA KÄYTTÖOIKEUS

Sisältö jota yritit avata on tilaajille. Hanki itsellesi nyt käyttöoikeus tilaamalla Xracing OFFROADPro-lehti.

Lehtitilaus alk. 79,90 € / 7 numeroa

  • Xracing OFFROADPron lehdet paperisena ja digitaalisena
  • OFFROADPron ja Xracingin aiemmin ilmestyneet numerot digilehtinä
  • xracing.fi -verkkopalvelun käyttöoikeus

OSTA