Myöhäinen kevät näkyy Järilän osallistujamäärissä

Kuva
Jani Hovi
Cross countryn SM-avauksessa nähdään ensi viikonloppuna valitettavan pieni määrä kuljettajia.

CC:n SM-sarja pyörähtää käyntiin ensi lauantaina Kokemäen Järilässä. Kevätkelien viivästyminen näkyy kilpailun osallistujamäärässä, sillä lähtölistalla on vain 160 kuljettajaa.

A-luokassa kisaan mukaan starttaa 12 kuljettajaa, mutta kun myös B-luokka ajaa SM-pisteistä, niin SM-luokassa on mukana yhteensä 25 ajajaa. Vaikka määrä on pieni, niin kärjessä taso on kova. Suurimpana suosikkina kilpailuun starttaa Eero Remes, joka nähdään nyt Husqvarnan ohjaimissa. Päijänteen ympäriajossa toiseksi kaasutellut Antti Hänninen nähdään myös Järilässä mukana, samoin CC:n viime vuoden Suomen mestari Roni Salin sekä SM-hopeamies Dick Bergman. Kärkitaistelussa mukana nähdään varmasti myös Jiri Leino, joka on perinteisesti ajanut hyvin CC-kilpailuissa.

Naisten luokka ajaa Järilässä historiansa ensimmäisen SM-kilpailun ja mukaan onkin ilmoittautunut ilahduttava määrä kuljettajia. Yhteensä 16 naista lähtee metsästämään lajin ensimmäisiä SM-pisteitä. Mukana ovat muiden muassa viime vuoden Suomen Cupin voittaja Janette Mielonen ja kolmanneksi sijoittunut Sanna Sainio.

U20-luokan Suomen Cupissa on mukana kahdeksan kuljettajaa, V40-luokan Suomen Cupissa 14 kuljettajaa, V50-luokan Suomen Cupissa 12 kuljettajaa ja V60-luokan Suomen Cupissa 12 kuljettajaa.

Kansallisista luokista C-luokka kerää mukaan 59 osallistujaa. Classic-luokkaan starttaa neljä, kuntoluokkaan kolme ja nuorten luokkaan seitsemän osallistujaa.

Alkuperäisen aikataulun mukaan kisapäivä Järilässä käynnistyy lauantaina aamulla kello 9:00. Tuolloin tunnin mittaisen lähdön ajavat nuoret, V60, classic, kunto- ja matkaenduroluokat. C-luokka ja naisten luokka starttaa omaan kahden tunnin mittaiseen kilpailuunsa kello 11:00.

A-, B-, V40-ja V50-luokkien startti on puolestaan kello 14:00.

Kilpailupaikka: Voitoistentie 234, 32810 Kokemäki

Alla osallistujaluettelo:

 

21A (SM)Arvaja JussiJSMKBetaBeta Racing Suomi
39A (SM)Bergman DickSiMKKTMTEAM MOTOPALVELU
5A (SM)Hänninen AnttiSsMKHusqvarnaTeam MP-Racing
69A (SM)Koskinen HermanniTMKYamahaYAMAHA CENTER Turku
23A (SM)Latostenmaa TeemuNRTBetaBeta Racing Suomi
15A (SM)Leino JiriTMKKTM 
2A (SM)Niemi MiroHeMKKawasakiKRT KAWASAKI
61A (SM)Nieminen AleksiPMKTM 
34A (SM)Remes EeroTuMKHusqvarna 
96A (SM)Salin RoniEMKHusqvarnaKytönen Motorsport
35A (SM)Salo AtteAsikMKKTMTEAM MOTOPALVELU
10A (SM)Tyni JarkkoHlMKTM 
92A (SM)Viljakainen JesseSsMKGasGas 
200B (SM)Ahlsten Atte-JuhaniHlMKSuzukiSE-Team
256B (SM)Grönqvist JanSiMKHusqvarnaTEAM RX MOTO
223B (SM)Halonen JuhoTuMKKTMTEAM YKKÖS-MP
165B (SM)Heino OnniKaMoKeYamahaYamaha Center Tampere
316B (SM)Kauppinen JuhoMSMKTM 
144B (SM)Koivumaa SamuliJSENSKTM 
145B (SM)Kuikka TomiHlMKKawasaki 
304B (SM)Lindh EliasJ-PMKBetaBeta Racing Suomi
239B (SM)Löflund ArttuHlMKTM 
156B (SM)Mäkinen JamiPMKKTM 
310B (SM)Rekikoski ValtteriPMKKTM 
222B (SM)Ritari LeeviE-PMMKHusqvarnaTeam Moto-Seinäjoki
900C (Kansallinen)Aaltonen HaimiSaMKBeta 
671C (Kansallinen)Akkanen JoonasK-SMPKKTM 
869C (Kansallinen)Alatalo ErnoE-PMMKKTMTeam Moto-Seinäjoki
573C (Kansallinen)Ali- Laurila JussiV-SMKBeta 
700C (Kansallinen)Auterinen IlmariJSMKHusqvarna 
732C (Kansallinen)Harhala TuomasJSMKYamahaSE-Team
809C (Kansallinen)Hatavara MatiasK-SMPKKTM 
825C (Kansallinen)Heikkilä VilleKaMoKeYamaha 
711C (Kansallinen)Hokkanen HenriHlMKTM 
644C (Kansallinen)Hytönen OlliJoMKHusqvarna 
835C (Kansallinen)Hyötylä JuhoRiMPKKKTM 
566C (Kansallinen)Jalonen PasiTMKKTMTeam Bike World
721C (Kansallinen)Järvinen MarkusTMKSherco 
805C (Kansallinen)Kaikkonen AnttiHeMKKTM 
820C (Kansallinen)Kangasniemi JaakkoPyryYamaha 
889C (Kansallinen)Kinnunen NiiloK-SMKYamaha 
682C (Kansallinen)Koger EskoViroHusqvarna 
545C (Kansallinen)Koivisto VilleKurECKTM 
614C (Kansallinen)Kolehmainen TeroHlMK*Muu merkki Other Brand 
884C (Kansallinen)Kontola JuhaE-PMMKHusqvarna 
631C (Kansallinen)Kontola SamuE-PMMKHusqvarna 
583C (Kansallinen)Korkka TomiTMKShercoTeam MP-Racing
885C (Kansallinen)Kujala HannuFMSBeta 
623C (Kansallinen)Kuoppamäki OttoJSENSHusqvarna 
572C (Kansallinen)Kuuslampi ReijoRiMPKKYamaha 
541C (Kansallinen)Kätkytniemi UkkoHlMKTM 
702C (Kansallinen)Laine ValtteriRiESKTM 
851C (Kansallinen)Laine OttoRiESKTM 
770C (Kansallinen)Lappeteläinen TimoVMKKawasakiBIKETEAM
574C (Kansallinen)Lehtonen TuomasTMKKTMTeam Bike World
785C (Kansallinen)Lempiö AaroRiMPKKBeta 
859C (Kansallinen)Lepistö Juha-PekkaEDDKTM 
669C (Kansallinen)Leppänen AleksiJSMKKTM 
788C (Kansallinen)Luomanen VilleTMKKTMTTM Factory Racing
576C (Kansallinen)Lusenius TimoTMKKTM 
564C (Kansallinen)Mäkilä EsaEDDSherco 
610C (Kansallinen)Mäkinen MarkoValkMKKTM 
855C (Kansallinen)Nurmi MikaRiESKTM 
746C (Kansallinen)Ojala TopiSsMKYamahaYamaha Center Tampere
898C (Kansallinen)Peltola HenriPMKKawasaki 
599C (Kansallinen)Pio JereIMKYamaha 
588C (Kansallinen)Pirhonen JukkaTMKKTMTEAM MOLITOR
751C (Kansallinen)Puuska Veli-MattiTMKKTM 
868C (Kansallinen)Ramstadius JarkkoPMKKTM 
679C (Kansallinen)Rikassaari IivariHlMKShercoTeam MP-Racing
780C (Kansallinen)Roos PeeterViroKTM 
692C (Kansallinen)Rovio TomiMSMKKTM 
845C (Kansallinen)Savolainen MarkoRiMPKKSherco 
655C (Kansallinen)Seppänen TommiValkMKYamaha 
587C (Kansallinen)Sihto EinariKuhMKYamaha 
546C (Kansallinen)Sipilä AtteKaMoKeSherco 
883C (Kansallinen)Sundqvist ToniSaMKHusqvarna 
696C (Kansallinen)Takatalo NicoHlMKTM 
792C (Kansallinen)Tervaniemi OlliHlMKKTM 
887C (Kansallinen)Turunen JesseHlMKTM 
812C (Kansallinen)Vuori OskariHlMKYamahaSE-Team
542C (Kansallinen)Vänskä PatrikNjMKKTM 
555C (Kansallinen)Vänskä TommyNjMKKTM 
877C (Kansallinen)Ylijoki LukaRaSMKGas 
969Classic (Kansallinen)Kannela AriHMKYamaha 
454Classic (Kansallinen)Koivula TimoKaMoKeKTMMotokeidas Racing Team
505Classic (Kansallinen)Nurminen JariHeMKSuzukiSUTASKO MX-CRUISERS
620Classic (Kansallinen)Perttula PasiLoSMKKTM 
881Kuntoluokka (Kansallinen)Hannonen JyrkiMäntsMKKTMTEAM YKKÖS-MP
730Kuntoluokka (Kansallinen)Leed HeikkiMarjanpoimijatHusqvarna 
882Kuntoluokka (Kansallinen)Turunen JariMäntsMKBeta 
913Naiset (SM)Elo NelliPMKBetaTTM Factory Racing
904Naiset (SM)Hakulinen TaruEMKKawasaki 
918Naiset (SM)Heinonen KiiaAsikMKKTM 
907Naiset (SM)Jäntti MaireK-SMKKTMTEAM MARINE.FI
931Naiset (SM)Lampinen RiinaJSMKFanticFUNBIKE FANTIC RACING TEAM
903Naiset (SM)Leponiemi VilmaMSMKTM 
934Naiset (SM)Mielonen JanetteP-KMKYamahaSE-Team
929Naiset (SM)Miettunen KatariinaJSMKHusqvarnaSE-Team
916Naiset (SM)Nummela AnuKaMoKeHusqvarna 
926Naiset (SM)Rantala PaulaJSENSHusqvarnaKari Vehniäinen Racing
933Naiset (SM)Sainio SannaPMKBetaMyBeta Racing Team
902Naiset (SM)Seppälä RimmaKeMSKTM 
917Naiset (SM)Toivonen Roosa-MariaMSMKKTM 
927Naiset (SM)Turkki IinaJSMKBetaBeta Racing Suomi
909Naiset (SM)Wasström SannaFMSKTM 
901Naiset (SM)Virtanen MillaKaMoKeKTM 
151Nuoret (Kansallinen)Heinonen NiiaAsikMKKTM 
95Nuoret (Kansallinen)Jokila SamuTMKKTMTeam Bike World
116Nuoret (Kansallinen)Laine OivaKarkMKYamaha 
288Nuoret (Kansallinen)Salomaa MaxTMKKTMTeam Bike World
76Nuoret (Kansallinen)Virtanen VilhoKaMoKeKTM 
63Nuoret (Kansallinen)Virtanen VeikkoKaMoKeKTM 
147Nuoret (Kansallinen)Vuori JooseHlMKHondaSE-Team
117U20 (Suomen Cup)Ahokas JuhoLoSMKBetaBeta Racing Suomi
126U20 (Suomen Cup)Hakulinen JoniSsMKKTMTEAM MOTOPALVELU
104U20 (Suomen Cup)Heikkala RoniRiMPKKFanticFUNBIKE FANTIC RACING TEAM
106U20 (Suomen Cup)Heikkilä OlliKaMoKeYamahaSE-Team
116U20 (Suomen Cup)Juhola AlbertMäntsMKKTMTEAM MOTOPALVELU
121U20 (Suomen Cup)Kuikka AapoRiESTM 
135U20 (Suomen Cup)Menna AaroTMKKTMTeam Bike World
129U20 (Suomen Cup)Tofferi IiroHyMKKTMMotokeidas Racing Team
404V40 (Suomen Cup)Karma MikaHyKoKeHusqvarnaTeam MP-Racing
393V40 (Suomen Cup)Koivumäki VillePMKKTM 
347V40 (Suomen Cup)Koskenniemi JaniSyMKKTM 
357V40 (Suomen Cup)Kuisma AnttiMMKKTM 
334V40 (Suomen Cup)Kärkkäinen SamiRCKKTMTEAM MOTOPALVELU
343V40 (Suomen Cup)Kätkytniemi SanteriHlMKTM 
332V40 (Suomen Cup)Lehtiö LariKarkMKHondaLU-KO UNIQUE POWER TEAM
340V40 (Suomen Cup)Malmikoski KaiKyMokeHusqvarna 
333V40 (Suomen Cup)Manninen TeroE-PMMKHusqvarnaTTM Factory Racing
342V40 (Suomen Cup)Myllys TomiHMKHusqvarna 
392V40 (Suomen Cup)Nikander MattiHlMKHusqvarna 
361V40 (Suomen Cup)Pohjola KaiMSMKGasGas 
408V40 (Suomen Cup)Raitmaa JuhaKaMoKeKTM 
350V40 (Suomen Cup)Sundelin TeemuPMKGasGas 
422V50 (Suomen Cup)Erving MarkoNMKTM 
457V50 (Suomen Cup)Ikonen SamiKaMoKeHusqvarnaMotokeidas Racing Team
523V50 (Suomen Cup)Kaipiainen MikaNRTKTMTEAM MOTOPALVELU
414V50 (Suomen Cup)Lindholm TomiTamMCTM 
522V50 (Suomen Cup)Määttä LassiMäntsMKHusqvarnaTTM Factory Racing
505V50 (Suomen Cup)Nurminen JariHeMKKTMSUTASKO MX-CRUISERS
444V50 (Suomen Cup)Pahlberg Niko KristianTMKKTMTEAM MOLITOR
527V50 (Suomen Cup)Ritari HarriE-PMMKHusqvarnaTeam Moto-Seinäjoki
502V50 (Suomen Cup)Soanjärvi TimoJSMKHondaSE-Team
462V50 (Suomen Cup)Virolainen TomNMKKTM 
459V50 (Suomen Cup)Virtanen PasiKarkMKKTMTEAM MOTOPALVELU
510V50 (Suomen Cup)Vähäsaari AriHyKoKeHusqvarna 
941V60 (Suomen Cup)Halonen PekkaTuMKKTM 
946V60 (Suomen Cup)Karppinen ReijoK-SMPKKTMSISU Extreme by DYNASET
959V60 (Suomen Cup)Lehto JariTMKHondaTeam Bike World
947V60 (Suomen Cup)Loponen HarriTMKBeta 
992V60 (Suomen Cup)Lähteinen KariHyKoKeHusqvarna 
991V60 (Suomen Cup)Mäkinen JariTuMKKTMTEAM YKKÖS-MP
955V60 (Suomen Cup)Piiroinen JuhaHyKoKeKTM 
980V60 (Suomen Cup)Tikkanen KarriNRTKTMTEAM YKKÖS-MP
978V60 (Suomen Cup)Vaskunlahti JuhaPunMK/UAHusqvarna 
984V60 (Suomen Cup)Vento JariRiMPKKKTM 
954V60 (Suomen Cup)Ventoniemi JarmoHyMKShercoTeam MP-Racing
981V60 (Suomen Cup)Viertoma HarriHyKoKeHusqvarnaTeam MP-Racing