MXGP jatkuu Trentinossa

Dolomiittien vuoriston katveessa sijaitseva Pietramuratan rata isännöi jälleen viikonloppuna motocrossin MM-sarjan kuljettajia. Kovapintainen, mutta paikoin hieman kivinen rata on tuttu näky sarjasta useiden vuosien ajalta ja Trentinossa onkin aina nähty hienoja kilpailuja. Tällä kertaa MXGP- ja MX2-luokkien lisäksi viikonloppuna kisakauden avaa naisten MM-sarja. Myös EMX125-luokan sarja jatkuu radalla.

MXGP-luokka on ollut Tony Cairolin ja Jeffrey Herlingsin näytöstä kauden kolmessa ensimmäisessä kilpailussa. Mitään merkkejä ei tällä hetkellä olekaan siitä, että kukaan pystyisi kunnolla uhkaamaan KTM-kaksikkoa voittojen suhteen. Cairoli on voittanut Trentinossa kolme viimeisestä viidestä GP:stä, joten rata myös sopii hänelle hyvin. Herlings oli viime vuonna, MXGP-luokan tulokaskaudellaan, Trentinossa kahdeksas. Mutta hänkin on ollut täällä voittoisa MX2-luokassa. Clement Desalle on sarjassa tällä hetkellä kolmantena ja hän on myös pystynyt GP-voittoon Trentinossa, joskin jo neljä vuotta sitten.

MXGP-luokan pistetilanne (Top10):

1. Tony Cairoli (ITA, KTM), 141 pistettä
2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 141 p.
3. Clement Desalle (BEL, KAW), 103 p.
4. Romain Febvre (FRA, YAM), 101 p.
5. Gautier Paulin (FRA, HUS), 98 p.
6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 79 p.
7. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 78 p.
8. Maximilian Nagl (GER, TM), 60 p.
9. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 59 p.
10. Julien Lieber (BEL, KAW), 54 p.

Vahva Jonass

MX2-luokassa Pauls Jonass on voittanut kauden kaikki kuusi ajettua erää ja johtaa sarjaa jo 30 pisteen erolla. Jorge Prado on kuitenkin laittanut Jonassin koville muutamassa kilpailussa ja Trentinon rata sopii myös espanjalaiselle. Hän otti ensimmäisen GP-voittonsa täällä viime vuonna. MM-sarjassa toisena tällä hetkellä oleva Thomas Kjer Olsen on puolestaan ollut Jonassin ohella todella tasainen tällä kaudella. Hän on ajanut kauden jokaisessa kilpailussa podiumille.

MX2-luokan pistetilanne (Top10):

1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 150 pistettä
2. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 120 p.
3. Jorge Prado (ESP, KTM), 105 p.
4. Hunter Lawrence (AUS, HON), 99 p.
5. Conrad Mewse (GBR, KTM), 81 p.
6. Ben Watson (GBR, YAM), 81 p.
7. Jed Beaton (AUS, KAW), 72 p.
8. Darian Sanayei (USA, KAW), 68 p.
9. Calvin Vlaanderen (RSA, HON), 63 p.
10. Vsevolod Brylyakov (RUS, YAM), 54 p.

Hoferin johdolla

EMX125-luokan kärjessä Italiaan tulee Rene Hofer, joka voitti Valkenswaardissa molemmat erät. Emi Weckman on avauskilpailun jälkeen sarjassa hienosti neljäntenä, 15 pistettä Hoferia perässä. Weckmanin lisäksi suomalaisista myös Wiljam Malin on ilmoittautunut kilpailuun. Luokan lähtölistalla on tällä hetkellä 97 nimeä, joten kisaerän paikoista tulee tiukka kamppailu.

Naisten kauden ensimmäiseen kilpailuun on ilmoittautunut puolestaan 50 kuljettajaa ja heidän joukossaan ovat muiden muassa luokan viisinkertainen maailmanmestari Kiara Fontanesi sekä hänen kovat haastajansa Courtney Duncan ja Nancy Van de Ven.

Trentinossa ajetaan lauantaina EMX125-luokan ja naisten luokan ensimmäiset kisaerät, sekä MXGP- ja MX2-luokkien karsintaerät. Loput kisaerät ajetaan sunnuntaina.

Xracing