Mertsalmi tuskaili startin kanssa
Kolmen erän tulosten perusteella ratkaista naisten EM-tittelin metsästys käynnistyi tänään aika-ajojen merkeissä. Suomessa Hanna Mertsalmi oli omassa aika-ajoryhmässään 13. ja lunasti näin ollen paikan EM-eriin. Hanna Reinola ja Esmeralda Vesterinen sen sijaan karsiutuivat kilpailusta jo aika-ajoissa. Suomen ja Turkin kansalaisuudet omaava Meri Valimaki oli aika-ajojen 41. ja on ensimmäisellä varasijalla.
Tänään ajetussa ensimmäisessä erässä Mertsalmi epäonnistui startissa täysin ja lähti viimeisenä jatkamaan matkaa. Erän alussa Yamaha -kuljettaja saikin poimittua useamman sijan, mutta sitten tilanne muuttui.
- Joku takana olija ajoi takarenkaaseeni oikein kunnolla ja kaatusi tilanteessa itse. Minä pysyin juuri ja juuri pystyssä, mutta kaikki menivät jälleen ohitseni. Yritin ajaa kaiken maailman linjoja ja päästä edellä olevista ohi, mutta se oli todella hankalaa. Sain tehtyä muutamia ohituksia, mutta kisa harmittaa todella paljon, sijalla 31 maaliin ajanut Mertsalmi päätti.
Kilpailu jatkuu sunnuntaina kahdella erällä.
Xracing