Ludde Söderberg, suuntana Eurooppa
Neljä vuotiaana moottoripyöräilyn aloittanut Ludde Söderberg on kulkenut urallaan määrätietoisin askelin eteenpäin. Saavutuksiin on kirjattu tähän mennessä mm. motocrossin nuorten Suomenmestaruus ja viime syksynä nuorten joukkue MM-hopea. Tällä kaudella on Söderbergillä edessä tiimipaikka KTM Motorsportsissa, sekä EM-sarjan kiertäminen. - Mäkelänrinteen urheilulukiota on vielä parisen viikkoa jäljellä ja sen jälkeen suunnataan Euroopan radoille. Viime kaudella haettiin hieman kokemusta sieltä muutaman kilpailun myötä ja nyt ajetaan koko EM-sarja, kertoo Söderberg.
Viime vuoden Söderberg ajoi kolme EM-sarjan kilpailua ja paras sijoitus oli kahdeksas, vauhti riitti muutenkin kymmenennen sijan tuntumaan. - Kisoissa oli hieman epäonnea pyörän suhteen, mutta ajamalla vauhti riitti kohtuullisesti. Kokemusta sieltä lähdettiin hakemaan tätä vuotta varten ja siinä myös onnistuttiin. Tempo kisoissa on kovempi huomattavasti kuin kotimaan sarjoissa ja sitä kautta myös vauhtia pitäsi tulla lisää.
Suuri seikkailu
EM-sarjaa Söderberg lähtee kiertämään yhdessä mekaanikkonsa Tommi Heleniuksen kanssa. Edessä on runsaasti kilometrejä autossa ja paljon uusia paikkoja. - Sarjan kiertäminen vaatii suuria panostuksia, niin rahallisesti kuin muutoinkin. Järjestelemistä kisareissuissa on paljon, majoituksista ja ilmoittautumisista lähtien. Majoitusten ja lauttamatkojen varauksissa äidistä on ollut mahtava apu ja hän onkin hoitanut ne kokonaisuudessaan. Kaiken muun organisoinnin hoidan itse; ilmoittautumiset, treenaukset viikolla ja monta muuta asiaa, kertoo Söderberg.
Söderbergin ja Heleniuksen matka alkaa helmikuun lopussa, jolloin suunnataan kohti Italiaa. - Italiaan lähdetään treenaamaan kovilla radoilla ajoa. Ensimmäiset kaksi EM-osakilpailua ajetaan kovapintaisilla radoilla huhtikuun alussa Portugalissa ja Ranskassa, sen vuoksi ennen kautta treenitkin suuntautuu koville saviradoille.
KTM Motorsport
Ludde Söderberg ajaa alkaneella kaudella KTM Motorsport tiimissä, joka takaa hänelle kilpailukykyisen kaluston ja taustatuen kilpailemiseen. - Kaikki on tiimissä tuttuja ja asiat ovat aina toimineet hienosti. Tiimipäällikkö Samuli Arolta saamme hyviä neuvoja, niin ajamiseen kuin muihinkin asioihin. Kokemustahan tiimissä löytyy myös Eero Remeksen kautta.
KTM Motorsport järjestää kuskeilleen myös yhteisiä harjoitusleirejä ja joukko on tänäkin keväänä suuntaamassa yhteiselle leirille Eestiin. - Pyrin muutenkin suuntaamaan treenimatkat samoille paikoille Euroopassa kuin Remeskin, koska häneltä löytyy kokemusta ulkomailla ajamisesta ja häneltä varmasti saa hyviä vinkkejä.
KTM Motorsportin väreissä Söderberg kiertää myös MX2 ja Supercross- luokan SM-sarjat. - Tavoitteena on voittaa kultaa MX2 luokassa. Uskon pystyväni kasvattamaan vauhtiani EM-sarjan kilpailuissa ja tuoda sen vauhdin myös SM-sarjaan. Supercrossin SM-sarjassa ajan kaikki kisat mitkä voin ja tavoitteet on ajaa kolmen joukkoon sielläkin.
Kausi kerrallaan
EM-sarjan kiertäminen on ollut Söderbergillä suunnitelmissa jo useamman vuoden ajan. - Tarkoituksena oli koko ajan lukion jälkeen ajaa EM-sarja ja katsoa sen jälkeen miten ura jatkuu. Ammatikseen olisi mahtava ajaa motocrossia, mutta valitettavan harvalla siihen on mahdollisuus. Tämän kauden jälkeen näemme mihin rahkeet riittää ja sen mukaan edetään.
Halusin myös ajaa sarjan oman itseni vuoksi, jotta ei myöhemmässä vaiheessa uraa tarvitse miettiä että olisinkohan pärjännyt ulkomailla. Nyt ainakin sekin kortti tulee katsottua ja edessä on suuri haaste sekä seikkailu, päättää Söderberg.
Xracing tulee seuraamaan Söderbergin ja Heleniuksen seikkailuja Euroopan maanteillä ja motocross radoilla. Söderberg aloittaa myös oman blogin kirjoittamisen sivustolla, jossa kerrotaan pintaa syvemmältä poikien kokemuksista ja kilpailuista.
Xracing