Loppu häämöttää

Molempien trophy-joukkueissa Ranskan ylivoima jatkui. Miehissä sen johto toiseksi nousseeseen USA:n joukkueeseen on jo 14 minuuttia. Australia putosi teknisten ongelmien vuoksi tänään neljänneksi ja kolmossijan valtasi Italia.

Nuorissa Ranskan johti on kuusi minuuttia ennen Italiaa, joka on käy puolestaan sekuntitaistelua Iso-Britanian kanssa hopeasta.

Mika Tamminen oli jälleen nopein suomalainen nuorten joukkueessa, ollen 26. Kim Teikari oli päivän 32. nopein ja Matias Savo 35.

Kerhojoukkueissa Andorran joukkuetta edustava Eemil Pohjola oli nopein suomalainen kuljettaja, ollen 27. nopein.

Kilpailu jatkuu lauantaina loppucrossin merkeissä.

Ruuhkaa mäessä

Tässä JM-Konehuolto Oy:n kerhojoukkueessa ajavan Pölläsen kommentit viidennestä ajopäivästä.

- Tulipahan taas rynkytettyä. Ei käy aika pitkäksi kun koko ajan saa vetää sen mitä pyörästä ja miehestä irtoo. Tyypillinen siirtymä tänään oli reilun tunnin verran vuorta ylös ja alas ja huoltoaikaa jäi 5, 1, 3, 0 ja 3 min. 3 min tuli at:ta kun ukot oli parkkeerannu mäkeen ja ohi ei päässy. Huomenna sitten rossia!