Kullas Vehviläisen opein alkavaan kauteen
Viime kaudella monet tuloksillaan yllättänyt Harri Kullas on päässyt valmistautumaan täydellä teholla alkavaan kauteen, Lahdessa sattuneen polvivamman jälkeen. - Treenikausi alkoi joulukuun alussa, peruskunnon hakemisen merkeissä. Kävin ainoastaan pari kertaa ajamassa hallissa koko joulukuun aikana, Kullas kertoi.
Yksi iso muutos alkavaan kauteen valmistautumisessa Kullaksella on ollut. - Olen ryhtynyt tekemään yhteistyö Jussi Vehviläisen kanssa. Jussi on laatinut mie harjoitusohjelmat tälle kaudelle ja niitä olen noudattanut.
Vakiopyörällä vauhdissa
Vuoden vaihteen jälkeen alkanut ajoharjoittelu on sujunut hyvin. - Viisi viikkoa olen nyt ajanut Espanjassa ja kaikki on mennyt todella hyvin. Messujen jälkeen suunnataan Belgiaan treenaamaan viikoksi ja sen jälkeen lähdemme Italiaan ajamaan paikallista mestaruussarjaa. Italian jälkeen puolestaan lähdemme Hollantiin ajamaan sikäläistä mestaruussarjaa hiekkaradoille. Edessä on vielä paljon ajoharjoittelua ja pyörän testaamista, ennen kuin MM-sarja alkaa.
Tähän asti Kullas on ajanut harjoituksensa vakiopyörällä. - Toivottavasti saan pyörääni tehokkaamman moottorin, ennen kuin kausi alkaa. Mitään varmaa tietoa ei ole vielä sen aikataulusta.
Tiimikaveria heikommalla kalustolla
Gariboldi Racing tiimi lähtee myös Kullaksen tavoin toiseen kauteensa motocrossin MM-sarjassa ja tavoitteet ovat edellisvuotta korkeammalla. - Varmasti tiimikin hakee kaudelle parempia sijoituksia kuin viime kaudella. Tiimi nauttii nyt kuitenkin Yamahan tuesta vielä enemmän ja saa parempia osia pyöriin. Tietysti myös minun suoritukset viime kaudella nostavat tiimin tavoitteita alkavaan kauteen.
Viime kaudella Gariboldi Racing tiimin sisäisessä taistossa Kullas jätti vuoden 2009 Euroopan mestarin Christophe Charlierin varjoonsa, olemalla selvästi nopeampi kuljettaja. Paljon on ollut myös puhetta tiimikaverusten erilaisista kalustoista. - Kyllä rehellisesti sanottuna mia oli viime kaudella heikompi moottori pyörässä kuin Charlierilla. Tietysti hän lähti kauteen Euroopan mestarina ja minä en, enkä myöskään tiedä hänen sopimuksestaan Yamahan kanssa. Eikä tietenkään missään kerrotakaan, että meillä pitäisi olla samanlaiset pyörät. Toivottavasti viime vuoden näytöt kuitenkin vaikuttavat asiaan tällä kaudella.
2010 kaudella Kullasta ja Charlieria MX2-luokassa ajattanut tiimi saa tälle kaudelle kuljettajan myös MX1-luokkaan, kun Anthony Boissiere liittyy joukkoon. - Tunnen Boissieren entuudestaan ja hän on oikein mukava kaveri. Vielä emme ole olleet yhdessä treenaamassa, sillä kun minä olen ollut Espanjassa on Boissiere ollut Etelä-Ranskassa.
Loistavan tulokaskauden MM-sarjassa ajanut Kullas on vaitonainen tulostavoitteistaan alkavalle kaudelle.- Tärkeintä on ajaa tasainen ja ehjä kausi. Itseluottamuksen osalta on tärkeämpää ajaa tasaisesti, kuin tyyliin ”kärjessä – keskeytys – kärjessä – keskeytys”. Ja tietysti tarkoituksena on parantaa sijoituksia viime kaudesta.
Jani Hovi / Xracing