Kullakselle hopeaa Kanadasta
Kanadan motocross-sarja saatiin päätökseen viikonloppuna Waltonissa, jossa Harri Kullaksella oli vielä mahdollisuus ottaa sarjan mestaruus. Hän oli kuitenkin jo 12 pistettä Dylan Wrightin perässä, joten Kullaksen mestaruus olisi vaatinut myös pientä Wrightin epäonnistumista.
Päätöskilpailu oli kauden ensimmäinen, jossa voitto ei mennyt Kullakselle tai Wrightille, sillä Preston Kilroy oli kilpailun ykkönen. Kilroy ajoi maaliin ensimmäisenä molemmissa erissä, mutta hänet pudotettiin ensimmäisessä erässä yhden sijan rangaistuksella. Näin Kilroyn eräsijat olivat 2–1 ja Wrightin 1–2. Kullas ajoi molemmissa erissä kolmanneksi.
Tämä tarkoitti sitä, että mestaruus meni Wrightille ja Kullas oli sarjassa kakkonen.
Kullas jätti Kanadan taakseen heti kilpailun päättymisen jälkeen ja matkusti Viroon, jossa hän ajaa torstaina MX Masters -sarjan kilpailussa. Lauantaina Kullas nähdään puolestaan Virossa triathlonkilpailussa, kun hän osallistuu Tallinnan Ironman-kilpailun puolimatkalle.