KTM rankaisee Herlingsia
Edellisessä MM-osakilpailussa Sveitsin Arnold Tonuksen tarkoituksella kaatanut Jeffrey Herlings jatkoi kyseenalaista käytöstään myös Portugalin osakilpailussa. Kilpailun toisen erän jälkeen Herlings käytti rajua kieltä suorassa TV-haastattelussa, kommentoidessaan ongelmia kierroksella ohitettavien kanssa. Kiroilun lisäksi Herlings uhkaili kostavansa Mel Pocockille, joka Herlingsin mukaan ei laskenut häntä riittävän nopeasti kierroksella ohitse.
FIM puuttui asiaan kilpailun jälkeen ja antoi Herlingille 3000 euron sakon asian tiimoilta. Nyt myös hollantilaisen työnantaja KTM on puuttunut asiaan ja julkaisi tiedotteen, jossa he kertovat antavansa sakon ja varoituksen Herlingsille. - Vaikka Jeffreyn käyttäytyminen ei ole hyväksyttävää, niin ymmärrämme hänen toimineen niin paineen alaisuudessa. Toivomme, että tämä oli hänelle oppia tulevaisuutta varten, kertoi KTM Motorsportin vetäjä Pit Beirer.
- Ymmärrän, että käytökseni oli sopimatonta ja hyväksyn siitä aiheutuneet sanktiot. Minun täytyy muistaa, että olen roolimalli monille nuorille kuljettajille ja minun täytyy käyttäytyä sen mukaan. Sen johdosta olen pyytänyt KTM:n lahjoittavan sakkorahani lasten hyväntekeväisyyteen, kertoi Herlings.
Jani Hovi / Xracing
Lähde: KTM tiedotus