Kolme erää, kaksi uutta erävoittajaa

Alavuden kisapäivä avattiin MXC/A-luokan ensimmäisen erällä. Erän keulille lähti Emil Weckman, saaden peräänsä Mauno Niemisen ja Miro Niemen. Weckman tasoitti hieman erää kaatumalla, mutta ajoi silti erävoittoon 10 sekunnin erolla Niemiseen. Niemi oli kolmas, Joni Mäkelä neljäs ja Kasper Kangasniemi viides.

Mahtava taistelu

MX2-luokan ensimmäisen erän startin otti nimiinsä sarjakärki Kim Savaste, ennen Jere Haavistoa ja Miro Sihvosta. Erän toisella kierroksella Haavisto ja Sihvonen nousivat Savasteen ohi ja aloittivat keskinäisen taistelen, jota ei kuitenkaan kestänyt kauaa Sihvosen kaaduttua ja pudottua kolmanneksi. Haavisto ajoi nopeasti perässä olevalta kaksikolta karkuun.

Sihvonen jäi Savasteen perään, eikä päässyt heti jahtaamaan Haavistoa uudelleen. Kun 12 minuuttia oli erää ajettu, onnistui Sihvonen viimein ohituksessa ja lähti ajamaan Haavistoa kiinni. Kaksikon ero oli tuossa vaiheessa 10 sekuntia.

Sekunti per kierros tahtia eroa kiinni ajanut Sihvonen tavoitti Haaviston toiseksi viimeisellä kierroksella. Haavisto tekikin heti tuon jälkeen ison virheen ja Sihvonen pääsi kärkeen. Tämän jälkeen peli olikin selvä ja Sihvonen ajoi voittoon lopulta 14 sekunnin erolla. Savaste oli kolmas, jääden 34 sekuntia Sihvosesta.

Neljänneksi ajoi Juuso Matikainen ja viidenneksi Waltteri Koskinen.

Keljo dominoi

MX1-luokan ensimmäisen erän ensimmäisessä kurvissa rytisi ja valitettavasti maahan jäi makaamaan aika-ajoissa selvän pohja-ajan ajanut Valtteri Malin. Malin makasi pitkään maassa, mutta pääsi viimein omin voimin ylös ja ajoi pyörällään varikolle.

Letkan kärkeen lähti Teemu Keljo, joka sai peräänsä Mauno Hermusen, Aki Mannisen, Harri Yli-Villamon, Teemu Lehtisen ja Joni Roosin. Hermunen putosi nopeasti muutaman sijan ja Manninen otti paikkansa Keljon perästä. Keljo hallitsi kuitenkin suvereenisti koko erää ja kasvatti eroa Manniseen tasaisesti. Maalissa Keljon voittomarginaali oli 11 sekuntia. Voitto oli Keljon ensimmäinen tällä kaudella.

Roos nousi erän puolessa välissä kolmanneksi ja ajoi myös sillä sijalla maaliin. Yli-Villamo oli neljäs ja huonon lähdön saanut Alexander Wiik viides.

Xracing