Karma innolla ensi kauteen
Muutaman vuoden ajan omaa tiimiä vetänyt Mika Karma katsoo ensikauteen uuden sponsorin kanssa. - Battery tuli vahvasti mukaan tiimiin ja sen myötä myös pyörien visuaalinen ilme muuttuu. Muuten siihen on yritetty panostaa, koska ammattimaisesti pyöritetty toiminta täytyy myös näyttää siltä, Karma kertoo.
Ensi kaudella Karmalla on tarkoitus ajaa kolmea eri sarjaa. - Enduron ja cross countryn SM-sarjat kierrän ja myös motocrossin sarjaa. Vielä en tiedä vaan luokitusta motocrossissa, mutta toivottavasti saan ajaa A-luokassa.
Kilpailemisen ohella ohjelmassa on myös muuta toimintaa. - Vedän ensi kesän aikana pari ajoleiriä, Kawasaki -kuljettajille. Leireille voi osallistua kaikki kyseisen merkin kuljettajat ja tarkoitus on jakaa sitä kautta valmennusta kaikille tarvitseville. Tietysti sitä kautta myös auttaa nuoria kuljettajia.
Karman ohella Battery Kawasaki Racing tiimissä ajaa myös muita kuljettajia. - Jarno Koskiranta ajaa enduron SM-sarjaa E1-luokassa ja lisäksi meillä on muutamia nuoria kuljettajia crossissa. Itselläni on kova halu auttaa nuoria eteenpäin urallaan ja siihen tulen panostamaan myös jatkossa, Karma päätti.
Jani Hovi / Xracing