
Joukkue MM-kilpailu huipentaa Viitasen kauden
V55 -luokan Suomen Cupin voitosta käytiin tiukka taistelu lauantaina Porissa. Mauri Mäkinen lähti kauden päätökseen vain neljän pisteen karkumatkalla Alpo Viitaseen nähden. Odotuksien mukaan kaksikko olikin ylivoinen erissä ja kilpailu ratkesikin Viitaseen varmaan ajoon, kun puolestaan Mäkinen sammutti ensimmäisessä erässä pyöränsä ja kaatuili toisessa erässä.
- Molempien erien alussa meillä oli tiukkaa kilpailua, mutta sitten Mäkinen ilmeisesti hieman hermoili ja teki virheitä. Sen jälkeen pystyin ajamaan omaa ajoani. Toisessa erässä Mäkisen kaaduttua pystyin jo varmistelemaan, kunnes huomasin hänen ottavan minua kiinni. Sen jälkeen oli minunkin pakko kiristää vauhtia, Viitanen kertoi.
Porin pehmeä hiekkarata oli Viitasen mieleen.
- Rata täällä on todella hieno ja ennen kaikkea turvallinen. Hyppyrit ovat sopivan kokoisia ja pehmeä hiekka aina hieman antaa periksi, jos sattuu kaatumaan. Rata oli kyllä todella raskas ja varsinkin toisen erän lopussa kun piti kiristää vauhtia, olivat voimat täysin hukassa.
Mäkinen voitti kauden neljä ensimmäistä ja Viitanen teki puolestaan samoin kauden neljässä viimeisessä erässä.
- Alkukaudesta olin todella huonossa kunnossa, sairasteluiden jälkeen. Sitten kauden aikana pääsin harjoittelemaan ja ajovarmuus lisään koko ajan. Tosin ilman Maurin hermoiluja täällä, olisi mestaruus mennyt hänelle,
MM-kilpailu päättää kauden
Kaudella myös classic motocrossia ajaneen Viitasen kausi ei päättynyt vielä tähän, vaan kahden viikon kuluttua on edessä classic motocrossin joukkue MM-kilpailut Ruotsissa. - Lähdemme Ruotsiin nelihenkisellä joukkueella, jossa ajaa minun lisäksi Jukka Penttilä, Mikko Hahto ja Kari Laaksonen,Viitanen päätti.
Xracing