
Jännitys säilyi mestaruustaistelussa
Kaikki odottivat, että Jason Anderson olisi varmistanut Salt Lake Cityssa mestaruuden, tullessa kilpailuun yli 30 pisteen johtoasemassa. Mutta ilta ei ollut Andersonin, vaan Husqvarna-kuljettaja kaatui finaalin ensimmäisessä kurvissa ja joutui sen jälkeen tulemaan varikolle vaihdattamaan etupyöränsä, josta meni rytäkässä pinnoja poikki. Anderson jatkoi matkaansa kaksi kierrosta kärjen perässä ja nousi lopulta sijalle 17.
Blake Baggett otti startin nimiinsä, mutta menetti johdon ensimmäisellä kierroksella Marvin Musquinille. Musquin menikin menojaan voittoon. Kakkoseksi ajoi Eli Tomac, joka sai huonon startin ja ehti kaatumaankin kerran finaalin aikana. Baggett oli kolmas.
Andersonin pistejohto on nyt 14 pistettä, kun ensi viikonloppuna ajetaan sarjan päätöskilpailu Las Vegasissa. Musquin on sarjassa toisena.
250-kuutioisten länsirannikon kilpailun voittoon ajoi Shane McElrath. Toinen oli Adam Cianciarulo ja kolmas Joey Savatgy. Sarjan pistejohtoa hallussa pitävä Aaron Plessinger neljäs ja Yamaha-kuljettaja johtaa sarjaa nyt 13 pisteen erolla Cianciaruloon.
Xracing