Jämsä todella huiman koitoksen voittoon
Koko edellisen yön Hämeenlinnassa jatkunut vesi- ja räntäsade ei tauonnut kisapäivän aikana ja reitistä tulikin todella märkä ja haastava. Suot olivat jo ensimmäisellä kierroksella paikoin lähes pohjattomia ja ohjemaa riittikin jokaisella joukkueella. Toisilla enemmän ja toisilla vähemmän. Kierroksen kesto oli myös nopeimmilla joukkueilla yli tunnin verran, joten myös ajoaikaa raskaalla reitillä tuli runsaasti.
1 -luokassa kilpailun vauhdikkaimmin aloitti NordicUTD -joukkue, jossa ajoivat Antti Hellsten, Kimmo Hurri ja Juha Salminen. Kolmikko johtikin kilpailua kahden ajetun kierroksen jälkeen. Toisena tuossa vaiheessa oli Jämsän nuori kolmikko Eemil Pohjola, Matias Savo ja Mika Tamminen. Aivan jämsäläisten perässä kolmantena ajoi Team MP-Huolto J. Savolan joukkue Janne Porvari, Jyrki Savola ja Mika Turunen.
Ennalta kärkitaisteluun mukaan odotettu Silvan&Suominen Motorsportin joukkue joutui keskeyttämään kilpailun heti ensimmäisellä kierroksella.
- Keulastani rupesi kuulumaan todella kova kolina. Joku osa sieltä varmaan irtosi ja minun oli pakko tulla reitiltä pois, Petteri Silvan kertoi.
Keskeytys kärjestä
Viimeinen kierros toi vielä dramatiikkaa, kun kilpailua johtanut joukkue joutui keskeyttämään. Kolmikosta Kimmo Hurri tuli metsästä pois kesken kierroksen.
- Iski niin hirvittävät krampit ja niiden seurauksena ajoi kovasta vauhdista puuhun. Sen jälkeen pidimme pienen palaverin metsässä ja päätimme, että minä lopetan ajamisen tähän. Antti ja Juha jatkoivat ajamista maaliin ihan huvin vuoksi, pettynyt Hurri kertoi maalissa.
Näin ollen kilpailun voitto ratkaistiin jämsäläisen ja hämeenlinnalaisten välillä. Tällä kertaa nuoruus vei voiton, Jämsän joukkueen ajaessa voittoon lähes kahden minuutin erolla.
- Eemil ajoi edellä ja johdatti meidät pahimpien paikkojen ohi. Tänään kisa meni todella hyvin ja tuloskin oli mahtava, Savo kertoi.
Team MP-Huolto J. Savolan joukkue jäi näin ollen kakkoseksi.
- Viimeinen kierros tuli ihan hyvin ilman suurempia ongelmia, tosin vauhti ei ollut enää samanlaista kuin aiemmilla kierroksilla. Tyytyväisiä ollaan kuitenkin kakkossijaan, Savola kertoi maalissa.
Luokan kolmanneksi ajoi joukkue Razer – For Gamers by Gamers. Joukkueessa ajoivat Jiri Leino, Mikko Stenvall ja Jaakko Översti. Kolmikko jäi voitosta yli 25 minuuttia.
Neljäs oli JM-Konehuollon joukkue Tommi Hakala, Janne Mukkala ja Mika Paavola. He jäivät kolmannesta sijasta vain 21 sekuntia. Viidenneksi ajaneessa ”Isot on ylhäällä” joukkueessa ajoivat Joona ja Teemu Latostenmaa, sekä Roni Nikander.
Wiikit voittoon
Business -luokassa nähtiin myös monta kovaa nimeä. Voittoon ajoi Maanrakennus Wiikin joukkue. Veljekset Alexander, Jonathan ja Simon Wiik ajoivat selvään voittoon. Toinen oli LVI-Paavolan joukkue Jari Mattila, Tomi Paavola ja Juha-Pekka Tirkkonen. Kolmas oli Tarkkalan Kuljetuksen joukkue Marko ja Petri Tarkkala, sekä Matti Seistola.
2-luokan voittoon ajoi PMK:n joukkue Henriksson, Ritola ja Tuominen. 3-luokan nopeimmat olivat puolestaan Klemi, Puusniekka ja Silvan.
Tulokset:
http://fin-enduro.com/tulokset/hlmk14/
Xracing