
Honda ei testaa poikkeuksellisesti Japanissa
HRC Honda tiimi uusine kuljettajineen (joita ei ole vielä julkaistu) aloittaa aktiivisen testikauden tässä kuussa Italiassa, eikä näin ollen mene normaalin kaavan mukaan Japaniin testaamaan kalustoa.
- Kokeilemme tällä kertaa Italiaa testipaikkana. Normaalisti testaamme Japanissa, mutta sää saattaa olla siellä tähän aikaan todella huono. Mietimme asiaa ja päätimme kokeilla jotain uutta. Tuleva testijaksomme on viikon mittainen ja sinä aikana testaamme useampaa eri asiaa, tiimin vetäjä Roger Harvey kertoi.
Harvey myöntää, että tulevat testit tullaan tekemään tämän vuoden kaluston pohjalta.
- Aloitamme Max Naglin ja Evgeny Bobryshevin ajamien pyörien kanssa. Olemme kehittäneet niitä pyöriä koko ajan ja jatkamme nyt siitä. Mitään erityistä kehitysaluetta meille ei ole, keskitymme enemmän jokaisen pienen osa-alueen hienosäätöön, Harvey jatkoi.
Honda päätti kautensa menestyksekkäästi, kun Nagl toi tiimille ensimmäisen GP -voiton sitten vuoden 2011 jälkeen. Harveyn mukaan menestys ei johtunut mistään yksittäisestä teknisestä asiasta.
- Se oli monen eri asian summa. Olemme tehneet koko vuoden ajan paljon työtä pyörän kanssa ja lisäksi Max pääsi loppukaudesta hyvään kuntoon. Kaikki asiat vaan loksahtivat paikalleen ja sen avulla hyviä tuloksia saavutetaan. Pyörä oli hyvä ja se sopi Maxin käteen, lisäksi hänen itseluottamuksensa ajamiseen parani hyvän kunnon myötä, Harvey pohti.
MXoN -kilpailun nopein kuljettaja Gautier Paulin on on liitetty Hondan ensi kauden tiimiin jo useiden kuukausien ajan. Lisäksi tiettävästi Bobryshev on tehnyt jatkosopimuksen tiimin kanssa, jonka johdosta tulevasta kaudesta on tulossa jo hänen viides samassa tiimissä. Yksi syy siihen, että tiimiä ei ole vielä julkaistu, on heidän HRC Honda -tehdastiimi status. Honda nimittäin julkaisee normaalisti motoGP-, aavikkoralli-, trial- ja formula 1 -luokkien kuljettajat samaan aikaan.
- Toivottavasti se tapahtuu ennen vuoden loppua. Mutta se riippuu paljon muista lajeistamme ja varsinkin autopuolesta. Olemme nähneet motocrosskuljettajamme seisomassa esittelyssä vierekkäin motogp -tähtien Pedrosan ja Marquezin, joten heidänkin sopimustilanteensa vaikuttavat meidänkin tiimiin julkaisuun, Harvey päätti.
Adam Wheeler / www.ontrackoffroad.com