Hellsten Portugalissa valmiina
Kauden avauskilpailusta upeasti täyden pistepotin ottanut Antti Hellsten on valmiina kauden toiseen MM-osakilpailuun Portugalin Vale de Cambrassa. Jo maanantai-iltana Portugaliin saapunut Hellsten on hyvillä mielin kilpailun alla. - Rento fiilis tässä on, ei sen suurempia paineita. Innolla vaan odotan, että kisa pärähtää käyntiin, kilpailupaikalta tavoitettu Hellsten kertoo.
Portugalin kilpailun reitiltä löytyy tuttuun tyyliin endurotesti, crosstesti ja extremetesti. Hellsten onkin muiden suomalaisten tapaan kävellyt viikon aikana ahkerasti maastokokeita. - Tänään täytyy vielä kävellä pätkiä lisää, sillä kuuleman mukaan extremetestille olisi tulossa vielä muutoksia. Lisäksi crossitestin hyppyreitä saatetaan vielä muuttaa, Hellsten jatkoi.
Hellsten kokee, että Portugalin maastokokeet sopivat hänelle hyvin. - Crossitesti on hiekkapohjainen ja sehän sopii aina suomalaisille. Endurotesti on täällä Espanjaan verrattuna paljon hidasvauhtisempi, jonka uskon myös sopivan mie paremmin. Tuloksistahan sen sitten lopulta näkee, miten pätkät sopiva, naurahti Hellsten.
Jani Hovi / Xracing