Gajserin taktiikka meni pieleen jo ennen kauden alkua

Motocrossin kaksinkertaisen maailmanmestarin Tim Gajserin viime kausi meni pilalle loukkaantumisten vuoksi. Tällä kaudelle Gajserin tavoitteena oli ajaa ehjä kausi ilman loukkaantumisia ja hakea mestaruus tasaisuuden kautta. Valitettavasti Honda-kuljettajan suunnitelmat meni pieleen jo ennen kauden alkua, kun hän mursi leukaluunsa reilu viikko sitten kahdesta kohdasta Italian mestaruussarjan viimeisessä kilpailussa. Tämän takia Gajser on sivussa ainakin viikonloppuna ajettavasta kauden ensimmäisestä MM-kilpailusta.

Keskustelimme Gajserin kanssa hieman ennen vuoden vaihdetta tulevasta MM-kaudesta ja siitä miten ajetaan maailmanmestariksi. Tämän haastattelun piti olla osa erilaista lehtiartikkelia, mutta tapahtumien johdosta tuo artikkeli meni roskakoriin. Tässä kuitenkin Gajserin mietteitä ennen loukkaantumista, joiden merkitys korostuu kun Gajsein mestaruuden jahtaaminen sai huonon alun.

Millaisin tavoittein lähdit uuteen kauteen?

Voitin maailmanmestaruuden vuonna 2016 ja menetin tittelin vuonna 2017. Ei mia ole muuta tavoitetta kuin voittaa mestaruus tänä vuonna.

Millaisin lääkkein mestaruuteen ajetaan?

Minun pitää olla tasaisempi, enkä saa kaatua niin usein kuin viime vuonna. Meillä on 20 kilpailua ja on vaikeaa ajaa jokaisessa kilpailussa viiden parhaan joukkoon. Pystyin siihen itse vuonna 2016 ja sitten Tony (Cairoli) teki sen viime vuonna ja voitti mestaruuden. Mikäli jossain kilpailussa ajaminen ei tunnu hyvältä, niin silloin ei kannata ottaa turhia riskejä. Opin todella paljon viime kaudella ja valitettavan monet asiat kantapään kautta.

Johtuivatko viime vuoden useat kaatumiset yliyrittämisestä?

Välillä yritin liikaa ja kaaduin, mutta kaikki ei johtunut siitä. Ensimmäinen isompi kaatuminen tapahtui Latviassa ja palasin sen jälkeen liian pian takaisin radoille, vaikka en tuntenut oloani hyväksi. Ja kun olo ei tunnu hyvältä, ei pyöräkään tunnu hyvältä, eikä silloin ole itseluottamusta. Olisi pitänyt levätä vielä viikko. Se oli ehkä suurin virheeni.

Ajoit viime syksynä Monster Energy Cupin. Haluaisitko ajaa Amerikassa jatkossakin?

Pidin siitä todella paljon ja haluan palata Amerikkaan. Mia on kotona motocrossradan lisäksi myös supercrossrata, jolla ajan kisakaudenkin aikana. Pidän todella paljon supercrossin ajamisesta ja haluan ajaa sitä enemmän. Mutta uusin juuri sopimukseni ja sen pohjalta ajan ainakin kaksi seuraavaa kautta MM-sarjassa.

Xracing