Estola Betalle
Betan endurotiimi vahvistuu Suomessa ensi kaudella, Kai Estolan liittyessä joukkoon. - Tällä hetkellä meillä on kaksi kuljettajaa vahvistettuna. Henri Himmanen jatkaa yhä tiimissä ja nyt myös Estola liittyy joukkoon. Lisäksi kolmas kuljettaja on tulossa mukaan, mutta sitä ei ole vielä vahvistettu, maahantuojan edustaja Jani Mikonaho kertoo.
Kaksitahtisen markkinoille tulon myötä myös tiimin ensi kauden kuljettajat ajavat uudella pyörällä. - Nyt kun saimme kaksitahtisen markkinoille, on siitä kiinnostuneita kuljettajia riittänyt. Tiimin kaikki kuljettajat tulevat ajamaan uudella 300 -kuutioisella kaksitahtisella, Mikonaho jatkaa.
Estola innoissaan
Kuluneella kaudella 250 -kuutioisten nelitahtisten luokassa kahdeksanneksi ajanut Estola vaihtaa merkkiä monen vuoden jälkeen. Estola on ajanut jo ensimetrit pyörällä. - Eilen ajoin ensimmäistä kertaa pyörällä ja se tuntui todella hyvältä. Olin kyllä kuullut pyörästä hyviä kommentteja jo ennen testiä, mutta koeajon jälkeen olivat fiilikset todella hyvät, Estola kertoo.
Pitkään KTM:llä ajanut Estola kertoi merkinvaihdon syitä. - Olen ajanut samalla merkillä nyt niin pitkään, että halusin hieman vaihtelua ja uusia haasteita. Betan tarjoama paketti oli selkeästi askel omalla endurouralla eteenpäin.
E3 -luokassa tulevalla kaudella ajavan kuljettajan tavoitteet ovat selvät. - Tämä syksy osoitti vauhtini olevan hyvää ja nyt kun loukkaantumisestakin on toivuttu, uskon pystyväni ajamaan ensi vuonna viiden joukkoon. Tavoitteet ovat kuitenkin kolmen joukossa, sillä olen selvästi nopeampi kesällä, kuin talvella. Ja kun ensi kauden sarjassa on talven kilpailujen panoarvoa pudotettu, se sopii mie, Estola päätti.
Jani Hovi / Xracing