Cairoli palaa 350SX-F -pyörän ohjaimiin

Tony Cairoli nähdään Loketissa 350-kuutioisen pyörän ohjaimissa. Kuva: Ray Archer Tony Cairoli nähdään Loketissa 350-kuutioisen pyörän ohjaimissa. Kuva: Ray Archer

30 -vuotias sisilialainen on tiettävästi testannut 2017 vuoden versiota pyörästä tällä viikolla Belgiassa. Cairolihan ajoi vuosina 2010-2014 kyseisellä pyörällä maailmanmestaruuksiin. Hän vahvisti meille torstaina, että tulee ajamaan 350 -kuutioisella pyörällä tänä viikonloppuna Loketissa.

Cairoli on voittanut vain neljä GP:tä sen jälkeen, kun päätti vaihtaa 450 -kuutioiseen pyörään kauden 2015 viiden ensimmäisen kilpailun jälkeen. Cairoli voitti heti ensimmäisen GP:n Espanjassa pyörän vaihdon jälkeen ja heti sen perään myös Britannian GP:n. Sen jälkeen hän loukkaantui kotikilpailunsa aika-ajoissa Maggiorassa. Tällä kaudella Cairoli voitti Saksassa ja Italiassa, mutta on jäänyt palkintokorokkeen ulkopuolelle neljässä edellisessä GP:ssä.

Loket ei ole Cairolille paras mahdollinen rata, mutta hän pääsee suosimalleen Lommelin hiekalle viikon kuluttua. Cairoli on MM-sarjassa toisena 92 pisteen päässä sarjan kärjessä olevasta Tim Gajserista, kun jaossa on vielä 300 pistettä. Tällä hetkellä ei ole vielä tiedossa jatkaako Cairoli kauden loppuun 350 -kuutioisella pyörällä.

Adam Wheeler