
Bowers Chemnitzin ykkönen
Saksan ADAC Supercross-sarja jatkui viikonloppuna Chemnitzissa kahden kilpailun voimin. Todella teknisellä radalla nähtiin perjantaina ja lauantaina toinen toistaan tiukempia taisteluita, sekä myös huimia kaatumisia. Amerikan supercrossammattilainen Tyler Bowers otti molempien iltojen voiton ja näytti viihtyvän myös ahtaammilla radoilla.
Bowersin viikonloppu käynnistyi hieman huonosta, kun amerikkalainen kaatui perjantain ensimmäisessä alkuerässä ja joutui hakemaan vauhtia karsintaerästä, jonka hän voitti. Finaalissa Bowersin starttipaikka ei ollut paras mahdollinen, mutta Kawasaki-kuljettaja onnistui kuitenkin kohtuullisesti startissa ja nousi kolmanneksi jo finaalin toisella kierroksella. Puolen välin jälkeen Bowers otti johtopaikan haltuunsa ja ajoi lopulta viiden sekunnin erolla voittoon. Charles Lefrancois oli toinen ja Sullivan Jaulin kolmas.
Lauantaina Bowers voitti alkueränsä ja johti finaalia ensimmäisestä kierroksesta lähtien. Toiseksi lauantain finaalissa kaasutteli Harri Kullas, joka oli perjantaina kuudes. Kullas sai hyvän startin ja nousi toisella kierroksella kolmanneksi. Husqvarna-kuljettaja ohitti toisena olleen Dominique Thuryn finaalin puolen välin jälkeen ja ajoi toisena maaliin.
Chemnitz Supercross 2017 tulokset:
SX1, perjantai
1. Tyler Bowers (USA, KAW)
2. Charles Lefrancois (FRA, SUZ), +4.607
3. Sullivan Jaulin (FRA, KTM), +7.897
4. Filip Neugebauer (CZE, KAW), +12.146
5. Dominique Thury (GER, HUS), +13.023
6. Harri Kullas (EST, KTM), +15.243
7. Steve Mages (USA, YAM), +21.302
8. Frederik Noren (SWE, SUZ), +1 kierros
9. Matt Bisceglia (USA, SUZ), +1 kierros
10. Borris Maillard (FRA, SUZ), +1 kierros
SX1, lauantai
1. Tyler Bowers (USA, KAW)
2. Harri Kullas (EST, KTM), +4.026
3. Borris Maillard (FRA, SUZ), +5.564
4. Charles Lefrancois (FRA, SUZ), +7.562
5. Dominique Thury (GER, HUS), +9.517
6. Sullivan Jaulin (FRA, KTM), +23.786
7. Frederik Noren (SWE, SUZ), +27.007
8. Steve Mages (USA, YAM), +1 kierros
9. Matthew Bayliss (USA, HON), +1 kierros
10. Ludovic Macler (FRA, HON), +2 kierros
Xracing