250 haalaria
Kolme vuotta sitten esitelty haalarihuolto on saanut hyvän suosion Päitsillä. Järjestetyn haalarihuollon avulla kuljettajat saavat ajaa lämpimät haalarit päällä kaikki kylmät siirtymät, eikä heidän tarvitse itse hommata tuohon hommaan huoltomiehiä tai haalareita. Oman haalarihuollon järjestäminen vaatii kaiken järjestelyn lisäksi vähintään yhden huoltoauton lisää ja samalla myös pari huoltomiestä, sekä luonnollisesti parit haalarit. Vastapainona sille on tarjolla 250 euroa maksava haalarihuolto, joka takaa lämpimät haalarit ja ajorukkaset käyttöön jokaiselle yli 10 kilometrin mittaiselle siirtymälle. Haalarihuollossa on jokaisen siirtymän alussa yksi henkilö auttamassa haalareita päälle ja siirtymän lopussa yksi henkilö ottamassa niitä pois.
Lisätietoa haalarihuollosta:
http://www.paijanne-enduro.fi/kilpailijat/haalarihuolto
Viime vuonna haalarihuollossa oli mukana noin 50 kuljettajaa, joten se vaatii myös runsaasti henkilökuntaa ja etenkin haalareita.
- Meillä on käytössä tällä hetkellä 250 haalaria ja saman verran rukkasia, eli kyllä niitä melkoinen kasa löytyy. Ja lisäksi tulemme hankkimaan tälle vuodelle myös hieman lisää niitä. Me järjestämme haalarihuollon lisäksi myös perinteisen yhteishuollon ja yhteensä meillä on viikonlopun aikana noin 60 henkilöä hommassa mukana, huoltojen puuhamies Tapio Kolehmainen.
Yhteishuolto
380 euron hintaan kuljettajien on mahdollista ostaa myös yhteishuolto käyttöönsä. Yhteishuoltoon kuuluu oma huoltoalue jokaisessa huoltopisteessä, jossa on tarjolla polttoainetta pyörään ja myös kuljettajille. Pyörille on tarjolla luonnollisesti 2- tai 4t bensiiniä ja kuljettajille energiajuomaa, mehua, teetä ja kahvia. Lisäksi molempina päivinä on tarjolla yksi lämmin ateria kesken päivää ja sen lisäksi jokaisessa huollossa muun muassa banaania, suklaata, keksejä, voileipiä, suolakurkkuja ja paljon muuta.
Huolloissa on käytettävissä myös perustyökalut huoltotöihin, sekä avuliaat huoltomiehet. Lisäksi isommilla huoltopaikoilla on käytössä myös renkaanvaihtopukit sekä vieläkin kattavampia valikoima työkaluja.
Lisätietoa yhteishuollosta:
http://www.paijanne-enduro.fi/kilpailijat/yhteishuolto
Xracing