GP-katsaus, Loket
Motocrossin MM-sarjan kauden 14:s osakilpailu ajettiin Tsekeissä, Loketin radalla. Loketin rata on monen kuljettajan mielestä yksi MM-sarjan haastavimmista, sillä radan pinnalla pyörii paljon pientä irtokiveä ja pitoa on vaikea löytää. Loketin kilpailu piti olla se kilpailu, jossa Jeffrey Herlings varmistaa kauden 2014 maailmanmestaruutensa. Rouva Fortuna oli kuitenkin asiasta toista mieltä, ja Herlings loukkaantui Stefan Evertsin järjestämässä hyväntekeväisyystapahtumassa ajaessaan 85cc KTM:mällä. Tämä laittoi Casiot raksuttamaan ja lopputuloksena saatiin, että Herlingsin tiimikaverin Jordi Tixierin pitää ajaa jäljellä olevista eristä keskimäärin neljänsiä sijoja saavuttaakseen mestaruuden. Tämä siis sillä olettamuksella, että Herlingsiä ei enää tällä kaudella puomin takana nähdä. MXGP-luokassa Loketissa kirjoitettiin uusi nimi voittajien sarakkeeseen ja Gautier Paulin teki vahvan paluun loukkaantumisen jäljiltä tositoimiin ajaen molempien erien kuudenneksi.
MX2
MX2-luokalta odotettiin paljon Herlingsin ollessa sivussa. Olihan Herlingsin dominoinut kilpailua oman mielensä mukaan, eikä voittotaisteluja juurikaan oltu nähty. Tällä kertaa peli oli täysin avoin ja etukäteen ehdotettiin puoltatusinaa nimeä kilpailun voittajaksi. Päivän ensimmäisen erän vei nimiinsä mestaruutta tavoitteleva Tixier, joka sai palkintokorokkeelle seurakseen hyvän erän ajaneen Romain Febvren ja Sveitsin Valentin Guillodin. Erävoitosta ei juuri taistelua käyty, sillä Tixierin noustua kärkeen, hän alkoi kasvattamaan tasaisesti etumatkaansa takanatuleviin. Febvren onnistuttua nousemaan toiseksi Tixierin etumatka oli reilut viisi sekuntia. Alkuun näytti siltä, että Febvre oli kaksikosta nopeampi, mutta Tixier kruunattiin erävoittajaksi lähes yhdeksän sekunnin turvin. Koko viikonlopun MX2-luokan kovinta vauhtia pitänyt, MM-pronssista taisteleva Dylan Ferrandis, koki ensimmäisessä erässä kovia. Startin jälkeen hyvissä asemissa ollut ranskalainen sai Venäjän Vsevolad Brylyakovin Hondan kyydittäväkseen vain muutaman kurvin jälkeen: Venäläisen pyörän keula kiilautui Ferrandisin pyörän takarenkaan ja takahäkin väliin. Ferrandis aloitti raivoisan takaa-ajon letkan hänniltä, mutta kaatui vain muutamaa kierrosta myöhemmin. Ilmeisesti Brylyakovin kanssa kolaroidessa Ferrandisin äänenvaimennin vioittui ja hän joutui sen vielä ratavarikolla vaihtamaan. Tämän jälkeen Ferrandis tykitti mm. erän nopeimman kierroksen, mutta sekään ei ranskalaista enää pisteille nostanut. Maalissa Ferrandis oli 21. ja pronssinen mitali otti taas harppauksen kauemmaksi. Itse asiassa, Ferrandis putosi ensimmäisen erän jälkeen pisteissä viidenneksi, sillä erän neljänneksi ajanut Tim Gajser nousi viisi pistettä Ferrandisin edelle.
Toisessa erässä nähtiinkin sitten pommi. Vaikka Cristophe Charlierilla on kaikki edellytykset ajaa erävoitoista, tuskin kukaan odotti ensimmäisessä erässä seitsemänneksi ajaneelta ranskalaiselta erävoittoon oikeuttavaa suoritusta. Charlier on tälläkin kaudella kärsinyt loukkaantumisista, mutta yksi sarjan parhaimmista kuljettajista hän silti on. Charlierin toisen erän voitto takasi ranskalaiselle päivän yhteistuloksissa kolmannen sijan. Ensimmäisestä erästä sisuuntuneena Dylan Ferrandis ei jättänyt selittelyille sijaa vaan ajoi erittäin aggressiivisesti toiseksi reilut seitsemän sekuntia erävoittaja Charlierille hävinneenä. Erän kovimmasta suorituksesta vastasi jo ensimmäisessä erässä kolmanneksi ajanut Valentin Guillod. Guillod nousi kymmenen parhaimman ulkopuolelta kolmanneksi ottaen samalla päivän yhteistuloksissa toisen sijan. Ensimmäisen erän voittoon ajanut Tixier jätettiin nyt neljänneksi, mutta se riitti päivän totalin voittoon. MM-pisteissä kolmantena oleva Febvre sortui jälleen perisyntiinsä. Febvre oli ajamassa päivän ykköseksi kolmantena, mutta kaatuminen pudotti hänet tuloslistalla kuudenneksi. Näin ranskalainen Husqvarna-pilotti menetti jälleen tukun arvokkaita MM-pisteitä.
MXGP
MXGP-luokan ensimmäisen erän voitto meni oikeutetusti Kevin Strijbosille. Erän nopein kierros ja varma ajo takasivat belgialaiselle voiton reilun yhdeksän sekunnin marginaalilla ennen maanmiestään Jeremy Van Horebeekiä. Erävoitto oli Strijbosille kauden ensimmäinen ja hänen edellinen voittonsa onkin reilun kahden vuoden takaa Latviasta. Erän kolmanneksi ajoi kohti maailmanmestaruutta etenevä Tony Cairoli. Ensi kaudelle tehdaspyörää havitteleva Shaun Simpson antoi jälleen hienon näytteen osaamisestaaan. Simpson nousi ensimmäisen kierroksen sijalta 13. aina viidenneksi jatkaen näin taisteluaan MM-pisteiden viidennestä sijasta Steven Frossardin kanssa. Frossard ajoi ensimmäisessä erässä vasta sijalle 11. Seitsemänneksi taisteli erän alussa kärjessä ajanut Clement Desalle, joka ei enää toiseen erään lähtenyt. Desallen vasemman käden veneluu murtui jo Maggiorassa kesäkuun puolivälissä, ja mitä ilmeisimmin hänen kautensa on tällä haavaa paketissa.
Toinen erä olikin sitten Jeremy Van Horebeekin. Van Horebeek varjosti 30 minuuttia kärjessä ajanutta Tony Cairolia tehden ratkaisunsa toiseksi viimeisellä kierroksella. Harvoin nähdään Cairolin ajavan puolustuskannalla, mutta tällä kertaa sekään ei auttanut. Cairoli teki neulansilmässä pienen virheen, eikä Van Horebeek epäröinyt. Yllättävää oli, ettei Cairoli pystynyt mitenkään vastaamaan Van Horebeekin rynnistykseen, päinvastoin, sillä italialaisella oli täysi työ pitää ensimmäisen erän voittaja Kevin Strijbos takanaan. Myös MXGP-luokan toisessa erässä nähtiin varsinainen yllätys, sillä Saksan Dennis Ullrich ajoi lähes koko erän ylhäisessä yksinäisyydessään neljänneksi. Saksalaisen vauhti ei kärkikolmikolle riittänyt, mutta erän neljänneksi nopein kierrosaika kertoo, että mikään onnenkantamoinen hyvä sijoitus ei ollut. MM-pisteissä Van Horebeek onnistui kuromaan Cairolin etumatkaan viidellä pisteellä, mutta kun kaudesta on jäljellä enää kolme osakilpailua, on italialainen turvallisen tuntuisessa 57:n pisteen johdossa. Jos ja kun Desallen kausi on ohi, Kevin Strijbos tullee ohittamaan tiimikaverinsa ja pokkaamaan MM-pronssia. Viidennestä sijasta vääntävät Steven Frossard ja Shaun Simpson. Herrojen välinen ero on kahdeksan pistettä Frossardin hyväksi. Tuohon soppaan voi oman lusikkansa heittää vielä Max Nagl, sillä saksalainen on 34 pistettä Simpsonin perässä.
MXoN
Loukkaantumiset alkavat näyttelemään jälleen roolia, jos ei enää MM-sarjan niin ainakin MM joukkuekilpailun osalta. Jos Desalle ei pysty Latviassa ajamaan, se tulee heikentämään Belgian joukkueen iskukykyä huomattavasti. Amerikan ihmemaasta kuuluu kummia: Ken Roczenin osallistuminen joukkuekilpailuun on kaikkea muuta kuin varmaa. Roczenin tapauksessa kyse ei kuitenkaan ole loukkaantumisesta, mutta valtava isku Saksan joukkueelle ja koko kilpailulle, jos Roczenia ei Latviassa nähdä. Myös Jeffrey Herlingsin mahdollinen puuttuminen himmentää loistoa kilpailun ympärillä, vaikka Hollanti ei mitalisuosikkeihin kuulukaan. Italian joukkueeseen valittu David Philippaerts loukkasi nilkkansa sunnuntaina warm-upissa, mutta ilmeisesti venähdystä vakavammasta ei ole kyse ja Philippaerts saatetaan nähdä jo tulevana viikonloppuna Lommelissa.
Jussi Sajo