MXH-sääntömuutoksella tavoitellaan todellista harrasteluokkaa
MXH-luokassa nähtiin viime kaudella sitä edeltävän vuoden tapaan kuljettajia, joiden vauhti riittäisi MXB- ja MXJ-luokan kärkisijoille, jopa SM-luokkien pisteille. Näin ei ole ollut missään nimessä tarkoitus tässä harrasteluokassa, vaan MXH:n idea on olla aloittelijoiden ja ”hitaiden” ajajien luokka.
Tälle kaudelle uutena sääntöasiana MXH:ssa on se, että myös MXJ-, MX125- ja MXV-luokissa kilpaileville tai kilpailleille kuljettajille tuli sama karenssi kuin aiemmin oli MXB-luokkalaisille.
MXH-luokan kilpailuihin voivat osallistua myös entiset kilpailuluokkien kilpailijat, mutta tällöin on käytössä niin sanottu karenssiaika. Mikäli viimeisestä MXJ-, MX125-, MXV- tai MXB-luokan kilpailusta on vähintään 3 vuotta tai MXA-luokan kilpailusta on vähintään 10 vuotta, on kilpailija oikeutettu osallistumaan MXH-luokan kilpailuun.
- MXH halutaan pitää aloittelevien aikuisharrastajien luokkana. Luokkana, johon on helppo tulla. Luokkana, jossa kaikki ovat ”hitaita” aloittelijoita, motocrossin lajiryhmän sääntövastaava Petri Niemelä kommentoi.
- Meillä on motocrossiin rakennettu erilaisia kasvupolkuja ja MXH on yhden sellaisen alkupää. Uuden aikuisharrastajan on helppo aloittaa MXH:sta ja kokemuksen kartuttua siirtyä MXB-luokkaan ja mahdollisesti jossain kohdassa jopa MX1-/MX2-luokkaan.
Kaudella 2017 nähtiin, kuinka muutama MXH-luokkaan selkeästi liian nopea kuljettaja käytti sääntöjen sallimaa mahdollisuutta ja osallistui MXH-luokkaan. Kaudelle 2018 näitä sääntöjen luomia mahdollisuuksia on estetty, että saadaan harrastetaso säilymään nimenomaan harrastetasona.
Toisena merkittävänä sääntömuutoksena MXH-luokan erän pituutta on lyhennetty 15 minuutista (+2 kierrosta) 10 minuuttiin (+2kier.), jolla korostetaan harrasteluokan tarkoitusta. Muissa luokissa pääsee ajamaan pidempään.
MXH-luokalla käynnistyy nyt vasta kolmas kausi, joten kyseessä on edelleen varsin uusi luokka.
Luokan anomista lajiryhmältä
Normaalisti merkittävissä sääntömuutoksissa (esim. luokittelut, ikärajat) on ylimenokausi. Lajiryhmä unohti asian säännöistä MXH:n sääntömuutosta tehdessään. Sen takia lajiryhmä antaa kuljettajille mahdollisuuden anoa, mitä luokkaa haluaa ajaa. MXH-luokan kuljettajat eivät voi ajaa mitään muuta luokkaa.
MXH-kuljettajat saavat kuitenkin osallistua myös TOP250-kilpailuihin.
Tälle kaudelle kahdelle kilpailijalle on myönnetty oikeus ajaa MXH:ta.
MXH:n viimevuotisen tason takia lajiryhmä on siirtänyt osan kuljettajista pois MXH:sta. Lista löytyy Suomen Moottoriliiton nettisivulta ja tästä. Kesken kauden ei siirretty ketään, koska kyseessä oli MX-liigan sarja. Tänä vuonna tilannetta seurataan kauden aikana.
Toiseksi suosituin luokka
MXH oli viime vuonna kotimaisen motocrossin toiseksi suosituin luokka yksittäisten kuljettajien määrällä mitattuna. MXH:ssä oli 111 yksilöityä kuljettajaa.
MXC/B-luokka oli vastaavasti suosituin luokka. MXC/B:ssä oli 139 yksilöityä kuljettajaa.
Porista liikkeelle
Tämän kauden ensimmäinen MXH-kilpailu ajetaan Porin Yyterissä, missä käynnistyy MX-liiga viikonloppuna 5.-6. toukokuuta. MXH ajaa sunnuntaina.