Haavisto vei odotetusti mestaruuden
Orimattila isännöi tänään motocrossin SM-sarjan kauden päätösosakilpailua. Pilvisessä ja paikoin sateisessa säässä ajettu kisapäivä noudatteli MX1- ja MX2-luokkien osalta Triple Crown -formaattia, eli molemmat luokat ajoivat kolme kisaerää.
MX1-luokassa mestaruus oli etukäteen kahden kauppa Jere Haaviston ja Erki Kahron taistellessa kirkkaimmasta mitalista. Myös pronssimitalista oli luvassa mielenkiintoinen näytös, sillä himmeimmästä mitalista taisteli useampi kuljettaja. Yksi heistä oli Jere Rönkkö, jonka kisapäivä loppui tänään valitettavasti jo aika-ajon alussa, kun Rönkkö kaatui ja kuljetettiin ambulanssilla lisätutkimuksiin.
Luokan voittajasta ja sitä myöten Suomen mestarista ei ollut lopulta mitään epäselvyyttä. Silve Racingin KTM-kuljettaja Haavisto voitti näytöstyyliin kaikki kolme erää, ja hänet kruunattiin samalla Suomen mestariksi. East MX -tiimin Kahro teki myös sen, mitä piti, ja oli päivän totaalin kakkonen ottaen samalla SM-hopeaa.
Jere Haavisto.
Päivän totaalin kolmanneksi ajoi Roni Kytönen, joka ajoi uransa ensimmäisen MX1-luokan SM-kilpailun. Kytönen oli ensimmäisessä erässä kolmas, mutta epäonnistui pienen kytkinongelman takia toisen erän startissa ja jäi siinä letkan hännille. Maalissa jämsäläinen oli lopulta kuudes. Kolmannessa erässä Kytönen onnistui startissa puolestaan hyvin ja ajoi maaliin erän kakkosena.
Alavudella alkukauden vauhtiin päässyt Jasper Haavisto esitteli tänään jälleen hyvää vauhtia. Haavisto oli ensimmäisessä erässä toinen ja toisessa erässä neljäs. Kolmannen erän kuudes sija riitti varmistamaan Motokeidas Racing Teamin Husqvarna-kuljettajalle SM-pronssin. Aaro Menna oli totaalin viides.
Jasper Haavisto.
SM-pisteissä neljänneksi sijoittui Eemil Ruuth ja viidenneksi Pekka Nissinen.
MX1-luokan SM-pisteet:
- Haavisto Jere (TamMC, KTM, Silve Racing) – 310 p
- Kahro Erki (EST, GasGas, East MX) – 290 p
- Haavisto Jasper (TamMC, Husqvarna, Motokeidas Racing Team) – 244 p
- Ruuth Eemil (OriMK, KTM, Team Motopalvelu) – 219 p
- Nissinen Pekka (Y-SMK, GasGas, East MX) – 213 p
- Menna Aaro (TMK, Honda) – 187 p
- Rönkkö Jere (KMK, GasGas, East MX) – 186 p
- Sihvonen Arttu (ASMP, Yamaha, Team Loukko.com) – 158 p
- Makkonen Teemu (LoSMK, KTM, Silve Support Team) – 154 p
- Jokiniemi Samuli (VMK, Yamaha, SE-Team) – 150 p
- Vesanto Aleksi (TamMC, Husqvarna) – 149 p
- Rannikko Rene (NjMK, Suzuki / Yamaha) – 107 p
- Mägi Indrek (EST, Kawasaki, KRT Kawasaki) – 96 p
- Koskinen Hermanni (TMK, Fantic, Team Fantic) – 96 p
- Timonen Leevi (SsMK, Kawasaki) – 86 p
- Knuuttila Jami (K-SMK, Triumph, Biketeam) – 74 p
- Kytönen Roni (JSMK, Husqvarna) – 57 p
- Lammi Miika (PCMK, KTM) – 51 p
- Kangasniemi Kasper (TamMC, KTM, Team Loukko.com) – 45 p
- Honka Jussi (STCR, Kawasaki, Kawasaki Racing Team Sumeko) – 45 p