Selviä voittajia Ponkes RaceDayssa

Sää suosi hauskaa junnucross-päivää eilen Lavangossa, jossa mukana oli reilut 120 nuorta kuljettajaa. Tapahtuma alkoi jo perjantaina illalla leikkimielisellä KTM family challenge -kisalla ja varsinaisen ajamisen pariin päästiin lauantaina aamulla. Mukana oli kolme pienintä Suomen motocrossratojen luokkaa ja lisäksi useita kuljettajia, jotka ajoivat elämänsä ensimmäistä kisaa.

50-kuutioisilla pyörillä ajavat kuljettajat olivat päivän nuorimpia. Luokan A-finaalin molempien erien suvereeniin voittoon ajoi Eeka Laaksonen. Päivän kokonaiskilpailun kakkonen oli molemmissa erissä toiseksi ajanut Samuel Paalasmaa ja totaalin kolmas oli Jere Igo. Neljänneksi kaasutteli Roope Kosonen ja viides oli Enri Lustus.

[kuva1]
Eeka Laaksonen

65-kuutioisten luokassa Aaro Menna hallitsi päivää, voittamalla molemmat erät. Toiseksi molemmissa erissä ajoi Eelis Viemerö, joka oli samalla totaalin kakkonen. Remu Heikkinen otti yhteiskisan kolmannen sijan, ollen ensimmäisessä erässä viides ja toisessa kolmas. Totaalin neljäs oli Eemil Pesonen ja viides Simo Koskinen.

[kuva2]
Aaro Menna

85-kuutioisissa Sampo Rainio voitti odotuksien mukaan molemmat startit, Kasper Kangasniemen ollessa molemmissa toinen. Miika Jukarainen oli totaalin kolmas, Joakim Hindersson neljäs ja Hermanni Koskinen viides.

[kuva3]
Sampo Rainio

Kilpailun täydelliset tulokset:
http://speedhive.mylaps.com/Events/1577429

Xracing