Olkapää paikalle ja menoksi

Sarjan kärjessä tasapistein Aaro Plessingerin kanssa ollut Zach Osborne tuli Thunder Valleyn kilpailuun lievästä peukalovammasta kärsien. Husqvarna-kuljettaja satutti peukaloaan lisää kisan aika-ajoissa kaaduttuaan. Ensimmäisen erän startin jälkeen Osborne oli kolmantena, mutta putosi erän lopussa viidenneksi muutaman virheen jälkeen.

Toisen erän startti oli kuitenkin Osbornen kannalta kohtalokas, kun hän oli mukana ensimmäisen kurvin kolarissa. Kun kaikki muut rytäkässä mukana olleet kuljettajat lähtivät jatkamaan matkaa, jäi Osborne vielä radan pintaan. Hänen olkapäänsä oli lähtenyt pois paikaltaan ja kesti hetken aikaa, ennen kuin olkapää saatiin takaisin paikalleen. Lopulta Osborne pääsi jatkamaan matkaansa, eikä tullut aivan kierroksella kiinni ajetuksi tilanteessa. Osborne taisteli erän loppuun asti ja napattua yhden sarjapisteen, oltuaan 20.

- Joku ajoi päälleni toisen erän startissa ja olkapääni lähti sijoiltaan. Kesti aikansa, että pääsin jatkamaan matkaa sen jälkeen. Sain lopulta yhden sarjapisteen tililleni. Vielä on jäljellä 18 kisaerää ja pisteitä on vielä paljon jaossa, Osborne kertoi tiedotteessa.

250-kuutioisten sarjan kärkeen nousi Hondan Jeremy Martin. Hänestä kahdeksan pisteen päässä on Yamahaa ohjastava Plessinger. Jeremy Martinin veli Alex on sarjassa kolmantena, KTM-kuljettaja on viiden pisteen päässä Plessingeristä. Osborne on sarjassa nyt neljäntenä, 24 pisteen päässä Martinista.

Xracing