Crossin MM-sarja Kuwaitiin?

Motocrossin MM-sarja teki ensi vierailun Losailin radalle Qatarissa vuonna 2013. Siitä käynnistyi viiden vuoden yhteistyö, joka toi MXGP:n huippukuljettajat joka vuosi Qatariin. Kilpailu oli näyttävyyden osalta monien mieleen, mutta valitettavasti kisa ei kerännyt katsojia radan varteen. Kun kilpailun järjestäjien keskuudessa vetovastuussa olevat henkilöt vaihtuivat, eivät he enää halunneet uusia sopimusta MM-sarjan promoottoritahon Youthstreamin kanssa.

Jo kauden 2017 alussa Youthstream kertoi lehdistötilaisuudessa, että heillä olisi myös toinen mahdollinen kisaisäntä Lähi-idästä. Nyt näyttääkin siltä, että sarja saattaa palata tuolle alueelle vuoden tauon jälkeen. Aiemmin Youthstreamin palkkalistoilla ollut ratakonsultti Greg Atkins on työskennellyt uuden motocrossradan parissa Kuwait Motor Town -nimisessä ratakeskittymässä. Tulevaisuudessa rata-alueella on tarkoitus pystyä kilpailemaan useissa eri lajeissa ja sieltä tulee löytymään muun muassa Formula 1 -vaatimukset täyttävä rata.

Kuwait Motor Townilla ei ole vielä sopimuksia FIM:n kanssa kilpailujen järjestämisestä ja MXGP saattaakin olla alueen ensimmäinen kilpailu.

- Kuwait on ilmaissut kiinnostuksensa järjestää MXGP-kilpailu tulevaisuudessa, mutta mikään ei ole vielä varmaa. He rakentavat kuitenkin mahtavaa kompleksia ja se tulee sijaitsemaan lähellä Kuwait Citya, Youthstreamin varapuheenjohtaja David Luongo kertoi.

Adam Wheeler