Webb pettyi pahemman kerran

USA:n viikonloppu lähti käyntiin haastavissa merkeissä, kun joukkueen kaikki kolme kuljettajaa kaatuivat lauantaina omissa karsintaerissään. Lopulta USA oli karsintaerien jälkeen 15. joka tarkoitti huonoa puomipaikkaa kisaeriin.

Amerikkalaiset näyttivät kuitenkin taistelijan elkeensä jo sunnuntain ensimmäisessä erässä, kun Cooper Webb ajoi erän neljänneksi ja Alex Martin yhdeksänneksi, ollen toiseksi paras MX2-luokan kuljettaja.

Toisessa erässä Jason Anderson otti uskomattoman lähdön ja johti alusta loppuun asti. Kuitenkin erän jälkeisten tapahtumien jälkeen Anderson joutui jättämään kolmannen erän ajamatta. Martin oli vauhdissa myös toisessa erässä, ollen jälleen yhdeksäs. Näin ollen USA johti kilpailua ennen viimeistä erää.

Kun Anderson ei pystynyt erässä ajamaan, lepäsi kaikki paineet Webbin harteilla. Vaikka Yamaha -kuljettajan ajo ei ollut erän alussa aivan toivottua, niin siitä huolimatta hän oli tuomassa mestaruutta USA:lle kolmanneksi viimeiselle kierrokselle asti. Silloin Webb teki ison virheen ja kaatui jyrkässä rinteessä, eikä meinannut saada pyöräänsä ylös. Viimein Webb kuitenkin sai pyörän pystyyn ja ajoi maaliin sijalla 10. Tämä toi USA:lle MM-pronssia.

Palkintojenjaossa ja lehdistötilaisuudessa nähtiin pettynyt mies.

- Kestää kauan aikaa, ennen kuin pääsen tästä pettymyksestä yli. Olen todella pettynyt siitä, mitä tänään tapahtui. Yleisö täällä oli aivan mahtava ja oli hieno tunne ajaa radalla, kun heidän kannustus kuului, harvasanainen Webb kertoi lehdistölle.

Xracing