Webb jatkoi voittokulkua
Kauden neljäs kilpailu kaasuteltiin NFL-seura Oakland Raidersin kotistadionilla Oaklandissa. KTM-kuljettaja Cooper Webb jatkoi voittokulkuaan viime viikonlopun tavoin ja pikkuluokassa Adam Cianciarulo ajoi myös kauden toiseen voittoonsa.
450-kuutioisten finaalissa Cooper Webb sinkosi startista kärkeen ja sai peräänsä tiimikaverinsa Marvin Musquin, Justin Boglen, Aaron Plessingerin, Joey Savatgyn ja Ken Roczenin. Webb ja Musquin ajoivat nopeasti pienen johdon perässä tuleviin, samalla kun Plessinger ja Savatgy menettivät mahdollisuudet kärkisijoihin kaatumisten vuoksi. Myös Bogle joutui tekemään tilaa Roczenille ja Eli Tomacille. Finaalin puolessa välissä Musquin kaatui ja putosi neljänneksi, Roczenin ja Tomacin taakse, Webbin ollessa jo useamman sekunnin johdossa.
Musquin vaikutti löytäneen uuden vaihteen kaatumisen jälkeen ja aloitti huiman kirin. Hän ohitti Roczenin ja Tomacin, ryhtyen jahtaamaan Webbiä. Webbin johto oli kuitenkin jo yli uusi sekuntia ja peli vaikutti olevan selvä, mutta kukaan ei muistanut kertoa sitä Musquinille. Ranskalainen ajoi lähes kaksi sekuntia nopeampia kierroksia kuin Webb ja tavoitti tiimikaverinsa viimeisen kierroksen alkaessa. Musquinin kannalta kisa loppui kuitenkin kesken ja Webb ajoi niukkaan voittoon ennen Musquinia. Blake Bagget oli kisan yksi nopeimmista kuljettajista röykkysuoralla ja se siivitti hänet lopulta kolmannelle sijalle. Tomac oli neljäs ja Roczen viides. Samalla Webb nousi pistekärkeen kahden pisteen erolla Roczeniin.
- Olen todella yllättynyt siitä, miten kauteni on lähtenyt käyntiin. Kausi on kuitenkin pitkä ja mitä tahansa voi tapahtua. Tänään Marvin (Musquin) oli nopeampi minua, mutta onnistuin kuitenkin voittamaan kilpailun, Webb kertoi.
250-kuutioisissa Adam Cianciarulo johti kilpailua alusta lähtien ja otti kauden toisen voiton. Dylan Ferrandis oli toinen ja Colt Nichols kolmas. Nichols jatkaa yhä sarjan kärjessä kolmen pisteen erolla Cianciaruloon.
- Ei ole mikään salaisuus, että olen ajanut todella epätasaisesti ja mie tulee välillä tyhmiä virheitä. Viime viikonlopun jälkeen yritin tehdä kaikkeni, jotta pystyisin keskittymään paremmin ja tänään onnistuinkin siinä, Cianciarulo kertoi.
Xracing