Webb ensimmäiseen voittoon Brasiliassa
Cody Webb voitti uransa ensimmäisen Superenduron MM-osakilpailun Belo Horizontessa lauantaina illalla ja pysäytti näin ollen Taddy Blazusiakin voittoputken. Webb aloitti illan ensimmäisen finaalin voitolla ennen Jonny Walkeria ja David Knightia, Balzusiak oli neljäs.
Toiseen finaalin lähdettiin käänteisessä lähtöjärjestyksessä ja Espanjan Dani Gibert ottikin startin nimiinsä. Walker painosti kuitenkin Gibertia ja onnistuikin ohitusyrityksessä, ajaen samalla finaalin voittoon. Webb nousi lopussa toiseksi ja Blazusiak kolmanneksi.
Viimeiseen finaalin lähdettäessä Webb ja Walker olivat tasapisteissä. Finaalin ensimmäisessä kurvissa kaksikko oli myös aivan rinta rinnan, eikä kumpikaan antanut periksi. Tämän johdosta molemmat menivät rajusti nurin. Walker pääsi nopeasti ylös, mutta hänen takapyöränsä ympärille jäi rata-aitaa, jota hän ei itse saanut pois. Näin ollen Walkerin kohtalona oli keskeytys. Sillä välin kilpailun kärjessä oli Knight, joka pitikin muut takanaan. Huolimatta viimeisen kierroksen kaatumisesta Knight ajoi ruutulipulle ennen Blazusiakia. Webb teki rajun nousun ja oli maalissa kolmas, varmistaen näin ollen myös illan kokonaisvoiton.
- On todella mahtava ottaa viimein voitto, sillä olin monta kertaa aiemmin niin lähellä voittoa. Viimeisessä finaalissa kaaduin Walkerin kanssa ensimmäisessä kurvissa. Kun pääsin ylös, niin kaaduin hetken kuluttua vielä uudelleen. Jotenkin pystyin raivaamaan tieni kolmanneksi, joka riitti illan kokonaisvoittoon, Webb kertoi.
Nuorissa Ruotsin Andeas Linusson otti jälleen voiton, ennen Ty Tremainea.
Xracing