Takatalo hurjassa kolarissa, MM-luokissa suomalaiset vauhdissa

MX2-luokassa Harri Kullas palasi tasolleen hieman alakanttiin menneen Bulgarian avauksen jälkeen. Luokan karsintaerässä Kullas ajoi hienosti sijalle 7. ja pääsee näin ollen huomenna seitsemäntenä lähtöpuomille varsinaisiin kilpailulähtöihin. Luokan toinen suomalainen Ludde Söderberg paransi myös roimasti kauden avauksesta ja oli karsintojen 18.

Toni Erikssonia tuuraava Santtu Tiainen näytti myös vauhtinsa Hollannin hiekalla, ollen MX1-luokan karsintaerän 20.

Veteraanien MM-sarjan kilpailuerät ajettiin jo tänään. Kim Hellman oli hienosti toisen erän 9. ja ensimmäisessäkin erässä vauhti riitti sijaan 14. Juha Punkki oli puolestaan molemmissa erissä sijalla 27.

Ruuhkaa radalla

EMX2-luokan EM-sarja alkoi myös Valkenwaardissa. Valitettavasti molempien suomalaisten kilpailu loppui lauantain karsintoihin. - Ei mennyt hyvin ollenkaan. Heti aamun harjoituksissa kaaduin kaksi kertaa kunnolla ja siinä meni vähän ajorytmi sekaisin. Sitten aika-ajoissa yritin ajaa kunnon kierrosaikaa, mutta porukkaa oli niin paljon radalla, etten päässyt ajamaan puhdasta kierrosta. Sitten kun rata meni enemmän patille, takaiskari ei enää toiminut ja jouduin sen vuoksi jättämään B-finaalin ajamatta, kertoi radan reunalta tavoitettu Miika Oinonen.

Taju pois

Luokan toisen suomalaisen Eeli Takatalon päivään mahtui karsintaerän hurja kaatuminen. - Kaaduin karsintaerän ensimmäisessä kurvissa ja jäin hännille. Onnistuin nousemaan sieltä jo sijalle 16, kun tapahtui. En muista itse koko tapahtumasta mitään, mutta olin kuulemma hypännyt tripla hyppyristä kaatuneen kuljettajan pyörän päälle ja lensin siitä itse. Minut kärrättiin siitä lääkintä pisteeseen, josta kuitenkin pääsin itse kävelemällä pois. Aika pitkältä aikaa on muisti poissa, mutta mihinkään paikkaan ei sattunut, ei edes päähän, Takatalo kertasi kurjaa tapahtumaa.

Karsintaerän jäädessä kesken oli vuorossa last change erä. - Erästä meni kahdeksan jatkoon ja olin lopulta kymmenes. Sitten oli vielä vuorossa B-finaali, josta vielä kaksi olisi päässyt jatkoon, mutta jäin siinä sijalle 8. Ei mitenkään huono päivä kokonaisuutena, mutta muut menevät vain todella lujaa, päätti Takatalo.

Jani Hovi / Xracing