Ranskan yllättävä joukkue

Romain Febvre on jälleen mukana Ranskan vahvassa joukkueessa. Kuva: MXGP Romain Febvre on jälleen mukana Ranskan vahvassa joukkueessa. Kuva: MXGP

Ranska on voittanut neljänä edellisenä vuotena motocrossin joukkueiden maailmanmestaruuden ja on tänäkin vuonna USA:n ohella yksi suurimmista suosikeista.

Ranskan liitto nimesi tänään maansa joukkueen tämän vuoden kilpailuun ja siinä ajaa Dylan Ferrandis, Romain Febvre ja Gautier Paulin.

Näin ollen joukkueessa ei nähdä tällä hetkellä toisena Amerikan motocross-sarjassa olevaa Marvin Musquinia, joka voitti aiemmin tällä kaudella RedBudissa ajetun Lucas Oil Pro Motocross-sarjan osakilpailun. Musquin ilmoitti 19. päivä heinäkuuta sosiaalissa mediassa, että haluaa pukea päälleen Ranskan maajoukkueen paidan lokakuussa Red Budissa. Syytä Musquinin pois jäämiseen ei ole kerrottu.

Xracing