Pirinen hallitsi kauden päätöstä, nousi SM-hopealle

Kuva
Jani Hovi
Aleksi Pirinen nappasi kaksi erävoittoa Orimattilasta ja nousi samalla MX125-luokan SM-hopealle.

Veeti Nieminen oli jo varmistanut itselleen motocrossin MX125-luokan Suomen mestaruuden ennen kuin puomi putosi kauden viimeisessä kilpailussa Orimattilassa. Sen sijaan muiden mitalien osalta kaikki oli vielä mahdollista.

Veeti Nieminen saapui Orimattilaan tyylikkäässä Superman-ajoasussa.

Ensimmäisessä erässä Sulo Hautala nappasi startin nimiinsä, mutta Superman-ajoasussa kaasutellut Nieminen nousi nopeasti kärkeen. Hetken kuluttua myös Aleksi Pirinen ohitti Hautalan ja taistelu voitosta käynnistyi. Nieminen piti muutaman kierroksen Piristä takanaan, mutta kuudennella kierroksella Pirinen nousi kärkeen ja karkasi vähitellen Niemiseltä. Ruutulipulla Pirisen voittomarginaali oli lopulta kuusi sekuntia. Hautala oli erän kolmas, Torben Salo neljäs ja Anton Agge viides. 

Sarjassa toisena ollut Topias Kontto koki sen sijaan kovia jo ensimmäisessä mutkassa, kun hän kaatui kahden muun kuljettajan kanssa. Kättään tilanteessa satuttanut Kontto ajoi lopulta maaliin sijalla 11, mutta säilytti kakkossijan sarjassa itsellään yhden pisteen turvin.

Alex Laine otti toisen erän holeshotin nimiinsä ennen Hautalaa. Nieminen nousi muutaman kurvin jälkeen kolmanneksi, perässään Pirinen ja Kontto. Laineen erä jäi kesken toisella kierroksella, ja Nieminen nousi kärkeen saaden peräänsä seuraavalla kierroksella Pirisen. Kaksikko ajoikin peräkkäin yhdeksännelle kierrokselle asti, kunnes Pirinen onnistui viimein ohituksessa ja siirtyi kärkeen. Lopulta Pirisen voittomarginaali oli kuusi sekuntia Niemiseen. Salo oli kolmas, Kontto neljäs ja Hautala viides.

Niemisen ja Pirisen taistelua.

East MX:n Husqvarna-kuljettaja Nieminen voitti mestaruuden lopulta 68 pisteen erolla Team Rasmira Race Shopin Fantic-kuljettaja Piriseen. Kontto nappasi SM-pronssin, ja KTM-kuljettaja jäi kuusi pistettä hopeasta. Hautala oli sarjan neljäs ja Agge viides.

Topias Kontto vei SM-pronssin.

MX125-luokan loppupisteet:

  1. Nieminen Veeti (Y-SMK, Husqvarna) – 280 p
  2. Pirinen Aleksi (HyMK, Fantic, Team Fantic / Team Rasmira Race Shop) – 212 p
  3. Kontto Topias (PMK, KTM) – 206 p
  4. Hautala Sulo (E-PMMK, KTM, Team Moto-Seinäjoki) – 189 p
  5. Agge Anton (PMK, KTM, Team VG Center) – 182 p
  6. Salo Torben (LoSMK, Husqvarna, Team Loukko.com) – 176 p
  7. Marttila Jimi (HMK, Yamaha, Team Loukko.com) – 140 p
  8. Kämäri Onni (HyMK, Fantic, Team Rasmira Race Shop) – 138 p
  9. Mannila Miko (KarkMK, Suzuki, KVR / Kari Vehniäinen Racing) – 124 p
  10. Aronen Eetu (SiMK, GasGas) – 102 p 
  11. Kyllönen Viljami (Y-SMK, KTM) – 101 p
  12. Laine Miska (FMS ry, Yamaha, SE-Team) – 99 p
  13. Ollila Okko (HyMK, TM) – 97 p
  14. Keskikallio Mauno (HMK, KTM, Storm-Motor.fi) – 74 p
  15. Laine Alex (HyMK, Fantic, Team Fantic) – 55 p
  16. Laine Atte (TMK, KTM / Yamaha, Team Bikeworld) – 44 p
  17. Laukkanen Eetu (SaMK, Husqvarna) – 44 p
  18. Paalasmaa Samuel (HyMK, Fantic) – 41 p
  19. Ylipahkala Joona (RoMK, KTM, Team Motopalvelu) – 38 p
  20. Pihlava Eino (TMK, Yamaha) – 34 p